Recenze odborníků

Huawei Ascend G6


Čínský výrobce Huawei patří mezi světovou trojku podle prodeje smartphonů. Na našem trhu ale stále mají převahu historicky známější mobilní značky. To se Huawei pokusí změnit s novinkou střední třídy Ascend G6, kterou jsme poprvé viděli na veletrhu MWC 2014 v Barceloně. Název má hodně blízko k Ascendu P6 a podobnost není náhodná. Designéři využili povedeného vzhledu loňského modelu, konstrukci nahradili levnějšími plasty a G6 byla na světě. Líbivý vzhled telefonu je podpořen papírově vcelku slušnou výbavou. Co všechno Ascend G6 nabídne a zda něčím překvapí, zjistíme v následující recenzi.

Po prvních minutách testování:



telefon je ke svým rozměrům úměrně těžký

použité plasty působí v černé testované variantě trochu levně

zadní kryt se dá sundat, ale baterie je přesto nevyjímatelná

přední fotoaparát má nezvykle vysoké rozlišení

audio výstup na boku bude stejně nepraktický jako u loňského Ascendu P6



Abychom rovnou předešli nesrovnalostem, osvětleme si na začátku zařazení modelu. Námi testovaný Ascend G6 nepodporuje sítě LTE a výrobce jej bude prodávat hlavně na volném trhu – tedy mimo nabídku operátorů. Dále však existuje designově naprosto stejný model Ascend G6 4G, který se objeví právě u operátorů a proti „třigéčkové“ verzi nabídne podporu sítí LTE, 4 GB paměti navíc a další barevné varianty. Jinak jsou ale (až na pár desetin milimetru tloušťky) obě mutace prakticky totožné a měly by se prodávat za podobnou cenu. Pro zajímavost – v Německu a na některých jiných evropských trzích se můžete setkat místo G6 4G s pojmenováním Ascend P7 mini.



Designový, leč plastový

Tloušťka Ascendu G6 je při úchopu příjemná. Rozměry telefonu jsou 130 × 65 × 7,5 mm a hmotnost se zastavila na 115 g. Celé tělo je vyrobeno z plastu. Díky podobnosti vzhledu s modelem P6 se neubráníme srovnání konstrukce. V její kvalitě G6 vinou použitých levnějších materiálů prohrává. Při námaze telefon vrže a prohýbá se, doporučujeme jej příliš fyzicky netrápit. Zaoblené horní hrany a kulatá brada telefonu se osvědčila už u předchozího modelu (tzv. Double-C design), G6 se drží s jistotou a dobře se s ní manipuluje.



Přestože se jedná o telefon levnější, Huawei se rozhodl dopřát všem budoucím majitelům možnost výběru z široké palety barev. Na českém trhu se ale objeví zpočátku pouze dvě – bílá a černo-šedá. Přední i zadní strana telefonu odpovídá barevnému provedení, společným prvkem je obvodový plastový rámeček imitující kov. Umístění ovládání hlasitosti a zamykacího tlačítka je standardně na pravé straně, microUSB konektor má prostor na horní hraně telefonu. Sluchátkový 3,5mm jack leží naopak nestandardně na levém boku brady. To není úplně praktické, pokud strkáte telefon do kapsy s připojenými sluchátky.



Na zádech telefonu najdeme čočku 8Mpx fotoaparátu a LED blesk. Odnímatelná záda jsou matná, mastnota na nich neulpívá. Pod krytem najdeme sloty na karty microSIM a microSD. Baterie je přišroubovaná napevno, takže ji běžným způsobem nevyndáte. Přední strana telefonu je osazena displejem, pod ním najdeme sadu tří klasických senzorových tlačítek. Nahoře mají vedle telefonního sluchátka místo tradiční čidla, barevně blikající notifikační dioda a 5Mpx fotoaparát zaměřený na autoportréty.



V poslední době výrobci osazují i do nižších modelů IPS displeje a to je jedině dobře. Také Huawei vsadil na tento panel, který vykazuje široké pozorovací úhly a věrně zobrazované, živé barvy. Displej Ascendu G6 měří v úhlopříčce 4,5“ a disponuje qHD rozlišením 960 × 540 bodů. Zvolená úhlopříčka je hraniční pro pohodlnou jednoruční manipulaci. Přestože rozlišení nedosahuje ani HD, jednotlivé pixely byste našli jen při velmi detailním pohledu. Pro běžné používání hustota zobrazených bodů na palec (245 ppi) plně dostačuje. Dobrá je taktéž citlivost panelu na dotyk a stěžovat si nelze ani na čitelnost na přímém slunečním světle.



Proč tak málo paměti?

I když si Huawei umí vyrobit vlastní čipsety, Ascend G6 překvapivě dostal osvědčené čtyřjádro Qualcomm Snapdragon 400 s taktem 1,2 GHz. Grafiku na tomto čipsetu obsluhuje jednotka Adreno 305. Pro chod systému a aplikací je vyhrazena operační paměť s kapacitou 1 GB. Běžnému uživateli to postačí, při čerstvě promazané paměti je k dispozici přibližně polovina, tedy 500 MB.

Naopak za nedostačující považujeme interní paměť u 3G verze telefonu. 4 GB jsou jen papírová hodnota, v reálu je k dispozici polovina a ani celý tento prostor nelze využít k instalaci aplikací. Úložiště jde sice rozšířit kartou microSD, ale ne všechny aplikace jdou na kartu přesunout. Proto se můžete brzy setkat se zaplněným vnitřním úložištěm a starší aplikace budete promazávat. Ascend G6 4G má paměti 8 GB. V době testu jsme neměli LTE verzi telefonu k dispozici, takže jsme nemohli zjistit reálně dostupnou hodnotu paměti.



Chod prostředí Emotion UI 2.0 Lite postaveného na Androidu 4.3 Jelly Bean je plynulý, nativní aplikace se otevírají bez prodlevy. U náročnějších aplikací třetích stran nebo her si občas na spuštění nebo na návrat zpět do prostředí okamžik počkáte. Není to ale nic, s čím by se nedalo žít. Pro kvantifikaci výkonu jsme použili několik syntetických benchmarkových testů.



AnTuTu -16 503

Quadrant - 8 329

CF-bench - 21 117

CF-bench java - 9 608

CF-bench overall - 14 211

3D Icestorm - 4 487

3D Icestorm Extreme - 2 325



Telefon dostal baterii o kapacitě 2 000 mAh. To není úplně mnoho, ale vzhledem k tloušťce a celkové velikosti zařízení o mnoho víc chtít nemůžeme. Akumulátor vydrží při běžném provozu a průměrné zátěži necelé dva dny, při intenzivnějším surfování po webu a zapnutých 3G přenosech není problém jej vybít ani ne za den.



Prostředí a ovládání

Telefon běží na operačním systému Android ve verzi 4.3 Jelly Bean. Výrobce ho doplnil vlastní nadstavbou EmotionUI 2.0 Lite. Prostředí telefonu je velmi podobné s modelem Ascend P6. Také zde došlo k vypuštění hlavní nabídky a veškeré aplikace instalované v telefonu najdete na pohotovostních plochách. Nutno říct, že na toto zjednodušení se dá velmi rychle zvyknout.



Kontakty, volání, SMS, email

Během hovoru jsme druhou stranu díky dostatečně hlasitému sluchátku slyšeli hlasitě i čistě. Odšumovací mikrofon odvedl svou práci dobře, v průběhu telefonátu nebyl z naší strany zaznamenán žádný rušivý zvuk či šum. Úroveň hlasitosti byla při zapnutém hlasitém odposlechu naprosto dostačující, na horní hranice hlasitosti se ale místy objevovalo chrčení. Doporučujeme proto netlačit telefon v tomto ohledu do maxima.



Multimédia

K poslechu hudby poslouží předinstalovaná aplikace pro rádio s funkcí RDS. Pro jeho spuštění je nutné připojit sluchátka, která následně slouží jako anténa. Hudební přehrávač Ascendu G6 nabízí vytváření playlistů a skupin skladeb podle jejich rytmu a emočního náboje. Aplikace nenabízí žádný druh ekvalizéru. Při poslechu hudby přes hlasitý reproduktor se na nejvyšších stupních hlasitosti projevují nedostatky jako praskání a chrčení. Po připojení sluchátek tyto neduhy odezní a lze si užívat hudbu na kvalitativně uspokojivé úrovni. Jen je třeba si dávat pozor na zlomené dráty kvůli funkčně nevhodnému umístění konektoru. Video přehrávač bohužel nezvládá přehrávat náročnější formáty. Podporu titulků rovněž nenabízí.



Je libo selfie?

Hlavní fotoaparát má senzor BSI s rozlišením 8 Mpx. Objektiv poskytuje světelnost f/2.0, čočka je složena z pěti plastových elementů. Pro přisvětlení scény poslouží LED blesk. Pořízené fotografie mohou mít maximální velikost 3 264 × 2 448 bodů. Aplikace fotoaparátu nenabízí přehršel nastavitelných možností, což přispívá k jednoduchosti ovládání. V nastavení najdeme například sledování objektu, užitečné ostření a snímání jedním dotykem nebo záznam aktivovaný hlasem. Poslední zmíněné funkci postačí určitá úroveň hlasitosti a nikoli konkrétní slovo, jak tomu bývá u jiných telefonů.

Fotografie pořízené hlavním fotoaparátem se mohou pochlubit ostrým detailem, živými barvami a vcelku rozumnou úrovní šumu. Svědčí jim hlavně denní světlo a pěkné počasí. Pokud fotíte bez režimu HDR, doporučujeme se vyvarovat focení scén s vysokým dynamickým rozsahem. Fotoaparát má pak totiž sklony scénu přepalovat.