Recenze odborníků

Huawei G630


Obrázek 1
Obrázek 2
Pro mnohé je u smartphonů důležitý poměr cena/výkon. Pokud mezi takové patříte, pak by vám neměl uniknout Huawei Ascend G630.

Ačkoliv tyto telefony neplní přední stránky mobilních serverů, jejich přínos pro svět smartphonů je obrovský. Mnoho uživatelů s nimi totiž začíná a až následně si pořizují výkonnější stroje. Řeč je o low-endových telefonech, které tvoří významnou část mobilního trhu. S příchodem mnoha čínských značek se souboj v těchto cenových relacích výrazně změnil. Za nízkou cenu tak již dnes lze pořídit telefony, které nemají problém s výkonem a nabízí i jiné zajímavé prvky. Mezi tyto modely se řadí i Huawei Ascend G630.

To, že se nejedná o žádný super výkonný model nebo jinou stylovku, napovídá již prodejní balení. Uvnitř však najdeme vše, co k dennímu používání potřebujeme. Krom samotného telefonu je tak přiložen cestovní nabíjecí adaptér, do něhož se připojí microUSB kabel. Ten lze využít i pro propojení s počítačem. Huawei, na rozdíl od některých jiných výrobců, stále do prodejní krabičky balí sluchátka. Jejich kvalita sice není na vysoké úrovni, avšak běžnému uživateli poslouží.

Šedá myš



Pokud by Ascend G630 vystavovali někde v obchodě či na stánkách operátorů, zřejmě si ho vůbec nevšimnete. Na první pohled totiž působí jako stovky jiných telefonů s Androidem. Černá placka s velkým displejem, pod kterým je trojice senzorových systémových tlačítek. V horním rohu na zadní straně je pak ještě fotoaparát. Výrazný designový prvek či netradiční materiály byste u něj totiž hledali marně. K tomu jsou u společnosti Huawei určeny jiné modely, přičemž nad všechny ční Huawei Ascend P7. Tohle je spíše nenápadný dříč, který nabízí hodně muziky za málo peněz. 5palcový IPS displej s HD rozlišením (1280 × 720 pixelů) patří k přednostem tohoto modelu. S jemností 294 PPI už sice dnes nikoho neohromí. To však neznamená, že je to (zvlášť s přihlédnutím k ceně) špatná hodnota. Navíc přidává pěkné zobrazení barev, ačkoliv někdo může namítat, že jsou mírně studenější. S pozorovacími úhly jsme byli spokojeni, když se barvy začaly ztrácet až při velkém natočení. Senzor okolního světla nad displejem mu rovněž umožňuje automaticky regulovat podsvícení. Při přechodu na slunce se tak dokáže rychle přizpůsobit, avšak ani maximální hodnota jasu zde příliš nezmůže s přímými slunečními paprsky.

Nad displejem nechybí ani senzor přiblížení, sekundární kamerka s 1Mpx rozlišením či notifikační LED dioda. Ta je v tomto případě poměrně výrazná, tudíž na rozdíl od jiných opravdu plní svoji funkci. Systémová tlačítka pod displejem zastupuje šipka zpět, domovské tlačítko a klávesa pro vyvolání kontextové nabídky (při dlouhém stisku správce aplikací). Bohužel nejsou podsvícená, tudíž v noci je budete muset ovládat po paměti. Hlasitost ovlivníte pomocí tlačítek na pravém boku telefonu. Posledním ovládacím prvkem je zamykací/vypínací tlačítko umístěné pod dvoukolébku pro hlasitost.

Karty jsou pod pokličkou



V případě, že budete chtít poslouchat hudbu, může se vám hodit 3,5mm jack na horní hraně. K připojení externích reproduktorů či propojení s počítačem poslouží microUSB konektor, jenž sídlí na opačně hraně. Zde je i první z dvojice mikrofonů. To, že nikde po obvodu telefonu nenajdete šuplíček pro vložení microSIM karty nebo microSD karty, značí, že zadní kryt lze odejmout. Oba zmíněné prvky se tak skrývá pod ním. Potěšujícím faktem je možnost vyjmutí obou karet bez nutnosti vyjmutí baterky a tedy vypnutí telefonu. Že se tento telefon na některých trzích bude prodávat ve variantě dualSIM naznačuje kovová krytka, pod kterou se však v naší verzí ukrývá jen plast.

Zbývá nám ještě zadní strana, kde je v horním rohu umístěn 8Mpx fotoaparát, vedle něhož je druhý mikrofon. Těsně pod kamerou nechybí ani LED blesk. Čočka fotoaparátu je zhruba 1 mm pod zadním krytem, a tedy je tím chráněna proti poškrábání. V dolní rohu naleznete hlasitý reproduktor. Pochválit lze i povrchovou úpravu zadního krytu, když na dotyk působí mírně pogumovaným dojmem. To telefonu dodává na jistotě úchopu a vy se tak nemusíte bát, že vám snadno vypadne z rukou. Jeho matné vyvedení pak zabraňuje ulpívání otisků prstů, a proto ho téměř nemusíte čistit.

S pamětí na štíru



Ascend G630 se řadí spíše do low-endové kategorie a tomu odpovídá i jeho výbava. Středem jeho vesmíru je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200, jehož (Cortex-A7) jádra jsou taktována na 1,2 GHz. Na tomto SoC (system-on-chip) pracuje na výkonu ještě grafický akcelerátor Adreno 302. Při více spuštěných aplikacích bude vytěžována 1GB RAM paměť. Z této paměti si zhruba polovinu vezme prostředí telefonu, pro multitasking tak zůstává jen asi 440 MB. To na první pohled není příliš optimistický výhled. Výsledné chování nás však příjemně překvapilo.

Velkým nedostatkem je však vestavěné úložiště. To má totiž pouze 4GB kapacitu, přičemž po prvním spuštění máte k dispozici pro instalaci aplikace dokonce jen 800 MB. Velmi brzy vám tak může vyskočit hláška o nedostatku paměti a vy tak budete muset něco odinstalovat. Příliš na tom nemění ani možnost rozšířit paměť o microSD karty (max. 32 GB), protože aplikace na ni instalovat nejdou.