Recenze odborníků

iPhone 5S 16/32 GB


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Obrázek 5
Jak se stalo v posledních letech zvykem, ještě před samotným představením vzniklo mnoho videí o tom, jak bude nový iPhone vypadat. Minimálně v jednom ohledu měla tato videa pravdu. Pokud byste totiž vedle sebe položili iPhone 5 a iPhone 5s, těžce byste rozeznávali který je který. Několik malých odlišností však mezi nimi přeci jen najdeme. Apple totiž pro letošek změnil barevné odstíny jednotlivých variant a přidal dokonce jednu novou. Proměnou z technických důvodů prošel také „homebutton“.
Vše má své místo

Oblastí, ve které Apple zůstává zcela jednoznačně neporažen, je zpracování prodejního balení. Na hranaté bílé krabičce je vyobrazen pouze samotný telefon a po bocích jsou vytištěny loga Apple a nadpis iPhone 5s, nic víc. Jednoduché, stručné, úderné. Také uvnitř má vše své pevné místo. Psaníčko s klíčkem pro nanoSIM slot, záručním listem a základní příručkou. Pod ním adaptér cestovní nabíječky a kabel s USB koncovkou na jedné a konektorem Lightning na druhé straně. Poslední součástí jsou sluchátka, která jsou uložena v samostatné plastové krabičce, aby snad vyniknul jejich význam. V tomto směru se má konkurence opravdu co učit.
Pětka nebo esko?

Podobně precizní je i zpracování telefonu. Avšak kdybych vám tu teď způsobem CTRL+C a CTRL+V zkopíroval loňský popis iPhonu 5, nic by se nestalo. Na druhou stranu to nic neubírá tomu, že iPhone 5s stále patří mezi ty nejlépe vypadající telefony na trhu. Má však jednu slabinu, o které se zmíním později.
Přední straně pak dominuje 4palcový IPS LCD displej s Retina rozlišením (640 × 1136 pixelů). V nynější době fullHD displejů již ale jemnost dosahující 326 PPI, nikoho neoslní. Ve vypnutém stavu těžko poznáte, kde displej začíná a končí. Jeho kvality jsou na vysoké úrovni. Velmi věrné podání barev dá vyniknout barevnosti nového iOS 7. Displej je také velmi dobře čitelný v horších pozorovacích úhlech i na přímém slunci. Regulace jasu může probíhat automaticky nebo ho můžete upravovat manuálně.
Dle výsledků měření je displej rovněž bleskurychlý, co se týká reakce na dotyk. Například oproti konkurenčnímu Samsungu Galaxy S IV má dvakrát rychlejší čas. S přicházející zimou však telefonu nemohu nevytknout nemožnost jeho ovládání v rukavicích. Během testování jsem pak narazil na jeden poměrně nepříjemný problém. Citlivost displeje v jeho rozích není ideální. Kupříkladu mnoho her (ale i jiných aplikací) má šipky pro pohyb v prostředí právě v rozích. U tohoto iPhonu se mi však stávalo, že ani po několikerém stisknutí této plochy telefonu vůbec nereagoval. Nakonec se sice umoudřil a provedl potřebnou akci, ale rozhodně tím nezanechal dobrý dojem.
Nad displejem je usazen reproduktor, vedle něhož nechybí ani proximity senzor. K němu bych měl také výhradu. Nejednou se mi stalo, že po ukončení hovoru trvalo delší dobu, než tento senzor zareagoval a displej se rozsvítil. Nad nimi je pak umístěna ještě sekundární kamerka schopná přenášet video ve fullHD kvalitě. Nalevo od ní je již zmiňované čidlo pro automatickou regulaci jasu. Na opačnou stranu displeje již neodmyslitelně patří domovské tlačítko, které je pro letošek značně inovované. O tom ale později.
Dvě podoby hliníku

Boky telefony jsou opět vyrobeny z hliníku a nezměnilo se ani rozmístění tlačítek. Na levém boku jsou to tlačítko pro ovládání hlasitosti a rychlý přepínač normálního a tichého režimu. Na pravé straně je pouze slot pro nanoSIM kartu, k jehož přístupu je nutný speciální klíček (součást balení). Horní hrana schovává vypínací/zamykací tlačítko. Místo něho lze k probuzení telefonu využít také homebutton. Dvojí poklepání na displej v tomto případě telefon neprobudí. Konečně spodní hrana, která je z pohledu umístění prvků nejbohatší. Jsou zde dva výdechy pro reproduktor, hudba však vychází pouze z toho pravého. Levý výdech má zřejmě evokovat dojem přítomnosti stereoreproduktorů. Mezi nimi je všem dobře známý Lightning port. Zcela vlevo nechybí ani 3,5mm jack pro připojení sluchátek.
Hliník hraje velkou roli také na zádech, když je na většině jejich plochy. V něm je vygravírováno nakousnuté jablko a ve spodní části nápis iPhone a informace, které nařizují mezinárodní předpisy. Oba konce zad jsou však vyrobeny ze skla. V té horní části je navíc usazen 8Mpix fotoaparát s dvoudiodovým True Tone bleskem a druhý mikrofon. K hliníku se však váže také několik nepříjemností.
Tou největší je zřejmě jeho náchylnost k oděrkám. Ačkoliv jsem se totiž k telefonu choval opravdu jako v rukavičkách, po obvodu telefonu se přesto vytvořili malinké odřeniny, u kterých si vůbec nejsem vědom, kdy vznikly. Dále vezmete-li telefon po mrazivé noci do ruky, bude opravdu studený. Z tohohle pohledu je to však jev, se kterým musíte od začátku počítat a osobně ho rád překousnu vzhled ke kvalitní konstrukci. Třetí nedostatek vidím v příliš ostrých hranách telefonu. Každý to říká, ale dokud si to nevyzkoušíte, neporozumíte tomu.
Bumper má opodstatnění, ale...

Zejména během prvních dní používání vám však tento nešvar bude vadit. Řešení (i proti oděrkám) je nasnadě, je jím pořízení tzv. bumperu. To však na jednu stranu považuji za barbarství, protože Apple vyrobil opravdu povedený kousek „železa“ a mnoho uživatelů tuto přednost jednoduše zakryje nejčastěji plastovým krytem, který to vše zkazí. Pokud však o tomto telefonu smýšlíte i jako o investici do budoucna, že ho časem prodáte. Nechcete-li, aby telefon ztratil příliš na ceně, pořízení obalu se nevyhnete.
Abych to vše shrnul, iPhone 5s je krásný telefon, který je však současně velmi náchylný k mechanickému poškození. Kontrastní je taktéž hodnocení, když ho máte v ruce. Na jedné straně může svými ostrými hranami nepříjemně tlačit do ruky, na straně druhé se vzhled k jeho menšímu displeji velmi dobře ovládá a nemusíte se bát, že byste při ovládání jednou rukou někam nedosáhli. Tento telefon je tak mnohem více než modely jiné ovlivněn preferencemi jednotlivých uživatelů.