Recenze odborníků

Nokia 3230

Vážné se stává zábavou


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Obrázek 5
Obrázek 6
Obrázek 7
Obrázek 8
Obrázek 9
Obrázek 10
Převzato z mobilmania.cz ze dne 14.3.2005 (Ivo Mareček)



Nokia 3230 je v podstatě první chytrý telefon, který můžeme zařadit do střední třídy. I přesto má velice bohatou funkční výbavu: nechybí mu EDGE, Bluetooth, Push to talk, megapixelový fotoaparát nebo rádio. Důkladně jsme jej otestovali a připravili podrobnou recenzi.



Klíčové vlastnosti

Rychlá mobilní data: GPRS třídy 10, EDGE třídy 5

Fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx

Paměťová karta RS-MMC vyměnitelná bez vypínání

Vestavěné rádio

Aplikace pro úpravu obrázků

Program Setting Wizard pro rychlé nastavení datových přenosů, MMS a e-mailů

Kvalitní konstrukce

Hlavní nedostatky

Nelze použít kartu MMC klasické velikosti

Tlačítka jsou někdy až příliš tuhá

Diktafon je omezen jen na minutové nahrávky

Občasné problémy s připojením sluchátek



Když jsme v minulém roce připravovali první pohled na novou Nokii 3230, zařadili jsme jí do kategorie „střední třída“. Při jejím používání jsem si však nevšimnul téměř žádných rozdílů oproti mobilům vyšší třídy. Je to dáno hlavně používaným operačním systémem Symbian Series 60, který je ve většině telefonů téměř totožný a nabízí stejné funkce.

Chytrý telefon může nabídnout mnohem více možností, než telefony obyčejné. Bylo by asi zbytečné zde popisovat jednotlivé výhody a nevýhody smartphonů. O této problematice však již byly napsány spousty článků, a proto vás raději na jeden z nich přímo odkážu. Mimo jiné se v něm dozvíte důvody, proč byste si měli chytrý telefon koupit.



Hned na začátku bychom asi měli vysvětlit nadpis článku. Jak to, že Nokii 3230, která se začne prodávat za dvanáct tisíc, označujeme jako nejlevnější, když lze dnes snadno sehnat chytrý telefon za poloviční cenu? Inu, nelze přímo porovnávat novinky s telefony, které jsou rok staré, i když třeba nabídnou v podstatě stejnou funkčnost. Když srovnáváme srovnatelné, tedy ceny mobilních telefonů při vstupu na trh, je Nokia 3230 opravdu nejlevnější. Žádný jiný smartphone nezačínal s nižší cenou.





Stále stejný Symbian

I když jsme loni předpokládali, že Nokia 3230 bude vybavena nejnovějším operačním systémem Symbian OS 8.0, naše předpoklady se nenaplnily. Výrobce dal své novince do vínku starší verzi 7.0.



Pro testování jsme použili již produkt s verzí firmwaru 3.0505.2 z 19. února letošního roku, RM-51. Už při rozbalení krabice mě trochu překvapila absence CD se softwarem, které přitom Nokia ke svým mobilním telefonů často dodává. CD ve standardním příslušenství výrobce neuvádí ani na svých oficiálních stránkách. Vzhledem k tomu, že u nás není broadbandové připojení na internet ještě tolik rozšířené, obávám se, že si tímto přístupem Nokia zákazníky příliš nepřitáhne.





Design: nepřipomíná vám něco?

Když jsem uvažoval, jak by měl ideální telefon vypadat, napadaly mě nejrůznější kombinace. Jednou z nich byla i tato: design jako novější typy SonyEricssonů a ovládání jako klasický Symbian. Přesně toto Nokia 3230 nabízí. I když se budu snažit srovnání se SE vyvarovat, jistou podobnost, především pak u klávesnice, nemůžeme popřít.





Design telefonu se povedl



Telefon bude na trh dodáván ve dvou barevných variantách: v černé a ve vínově červené. Vyměnitelné kryty budete v tomto případě hledat marně. Přední maska je k zařízení napevno přišroubována. Nedostanete se tedy ani ke klávesnici a k displeji.





Konstrukce: prostě drží

Už nemožnost použití výměnných krytů dává tušit, že konstrukce bude dobrá, a telefon je opravdu velice pevný. Za celou dobu používání jsem se při klasické manipulaci nesetkal s jediným vrznutím se strany krytů. Jednou jedinkrát mi telefon v ruce zavrzal a to tehdy, když jsem se pokoušel silou odstranit zadní kryt. I umístění čočky fotoaparátu je vyřešeno velice dobře. Objektiv je zapuštěn ve vrchní části zadního krytu, takže nevystupuje ani o milimetr nad povrch telefonu.



Zadní kryt nedoporučuji zbytečně odnímat. Při každém otevření totiž telefon docela hlasitě praskne a zaručuji, že v prvních okamžicích vám bude běhat mráz po zádech. Pokud už je to nezbytné, doporučuji malý fígl. Zatlačte na zadní kryt v oblasti pod objektivem fotoaparátu. Pod tímto místem se totiž nachází propadlina, v níž je uložena paměťová karta, takže je otevírání snadnější. Nečekejte však, že se vám podaří kryt odstranit hned na první pokus.





Po sejmutí uvidíme jen baterii a držák paměťové karty. SIM karta se do telefonu umísťuje zasunutím pod právě zmiňovaný držák. Paměťovou kartu lze z držáku bezproblémově vyjmout i při zapnutém telefonu. Zařízení vás jen upozorní, že karta bude vyjmuta a všechny aplikace ukončeny. I zde se však objevily problémy, kdy mi jednou telefon ohlásil nepřítomnost SIM karty a restartoval se.



Baterie a slot karty



Baterie BL-5B je typu Li-Ion a má kapacitu 760 mAh. Na povrchu najdete ochranný hologram společnosti Nokia potvrzující originalitu příslušenství. Pokud jej nevidíte, nejde o originální baterii od Nokie. Podle oficiálních údajů výrobce vydrží baterie až 4 hodiny nepřetržitého hovoru a až 150 hodin v pohotovostním stavu.



Zakulacený kvádr

Když jsem viděl telefon na prvních oficiálních fotografiích, představoval jsem si jej o něco menší. Rozměry 109 × 49 × 19 mm ale nejsou nikterak obrovské. Hmotnost 110 g však není zrovna uspokojivá. Trochu mi připadne, že je telefon až zbytečně těžký. Je to možná daň za výbornou konstrukci, kterou jsem v tomto případě ochoten zaplatit.



Na spodní straně telefonu najdeme již tradiční konektor Pop-Port. Do něj lze kromě datového kabelu připojit i sluchátka Nokia Stereo Headset HDS-3, která jsou společně s telefonem v balení. Vedle najdete zdířku pro nabíjení.





Displej: prostě kvalita

Stejně jako předchozí telefony řady Series 60, ani Nokia 3230 nepřidává displeji nic nového. Na rozlišení 176 × 208 bodů a 65 536 barev jsme si již zvykli. Podsvětlení je rovnoměrně rozloženo po celé zobrazovací ploše. Ve srovnání třeba s Nokií 7610 je však výrazně jasnější.





Pohled na displej



Intenzitu jasu si můžete zvolit v obecných možnostech nastavení displeje. Skoky mezi jednotlivými úrovněmi intenzity mi však přijdou zbytečně velké. Tři nejnižší polohy nastavení už displej zhasnou úplně. Ve stejné nabídce lze také zvolit prodlevu zobrazení spořiče obrazovky. Volit lze ze dvou standardních spořičů: Datum a čas nebo Text.





Intenzita podsvícení je opravdu vysoká



Nokia 3230 obsahuje možnost měnit grafická témata. Téma kompletně obalí celý telefon včetně ikon a nabídek do jiného designu. Při dodání telefonu jsou na ukázku předinstalována čtyři grafická témata.







Ukázková grafická témata





Klávesnice: zde je tuho

Zatímco displej jsem jen vychvaloval, klávesnice mě velice zklamala. Než budete umět psát jednou rukou, budete se muset naučit telefon držet. Tlačítka mají sice dostatečný zdvih, ale jsou umístěna hodně dole a palec je potřeba značně ohnout. Numerická klávesnice je navíc trochu tužší a ke stisknutí je nutné vynaložit větší úsilí.



Pokud nejsem spokojený s numerickou klávesnicí, o funkčních klávesách umístěných těsně pod displejem to platí dvojnásob. Reakce tlačítek pro přijetí a odmítnutí hovoru je ještě dobrá, ostatní klávesy jsou ale až příliš tuhé. Každý stisk je doprovázen slyšitelným cvaknutím. Dvěma funkčním klávesám umístěným pod displejem lze nastavit spuštění požadovaného programu.





Detaily klávesnice



Hlavním ovládacím prvkem je pětisměrný joystick umístěný uprostřed mezi funkčními klávesami. Ačkoli jsem spíše příznivcem směrových tlačítek, joystick na 3230 mě velice příjemně překvapil. Ovládání je velice jemné a přesné. Pěti směrům joysticku jsou v pohotovostním stavu napevno přiřazeny čtyři akce. Posunutím vlevo spustíte psaní textové zprávy, pravá strana otevře vestavěný kalendář. Posunem nahoru otevřete aplikace Foto-Video a stiskem nebo posunem dolů se dostanete do adresáře.





Joystick je tak akorát



Ani podsvětlení klávesnice není co vytknout. Je rovnoměrně rozloženo mezi všechny klávesy a nenajdete plochy, kde by se objevovaly nějaké výrazněji podsvětlené skvrny.





Klávesnice je opravdu pěkně podsvětlena



Kromě standardních ovládacích kláves můžete použít dvě speciální tlačítka. Na horní straně je již tradičně umístěno tlačítko pro zapínání a vypínání telefonu a pro práci s vyzváněcími profily. I toto tlačítko je dost tuhé. Na levé straně pak najdeme klávesu pro spouštění funkce Push to talk.



Paměť: je jí dost?

Vnitřní paměť telefonu má kapacitu 6 MB. Není to sice málo, ale u ostatních symbianových telefonů už jsme zvyklí na vyšší hodnoty. Kromě vestavěné paměti telefonu je v balení dodávána i 32MB paměťová karta. Nokia 3230 používá paměťové karty typu RS-MMC. Podle přiloženého návodu je možné použít také nízkovoltážní RS-DV-MMC.



Obecně je známo, že operační systém Symbian nepatří zrovna k nejrychlejším. Ani u 3230 nejsou reakce na stisk klávesy okamžité. Opět mohu srovnávat jen s Nokií 7610, kterou mám zrovna po ruce. Novinka se zdá být nepatrně rychlejší. Projeví se to především při spouštění instalovaných aplikací. Jinak je tomu při ukládání fotografií. Uložení snímku v megapixelovém rozlišení trvá telefonu asi 5 sekund, což je poměrně dlouho.



Při běhu programů je využívána odkládací paměť RAM. Přesnou hodnotu sice výrobce nikde neuvádí, ale podle aplikace AppMan je jí asi 9 MB. V testování pomocí aplikace JBenchmark si však 3230 nevedla zrovna nejlépe. Ve verzi 1.0 obdržela 2 561 bodů, což je výkonnostně někde mezi Nokiemi 6600 a 7610. Za celou dobu testování mi telefon, kromě případu vyjmutí paměťové karty, který jsem už popisoval, ani jednou nezamrzl. Vzhledem k tomu, že firmware ještě obsahuje drobné chyby, uvidíme, jak na tom bude finální verze. Zatím má ale Nokia docela dobře našlápnuto.





SettingWizard: nastaveno raz dva

Pomalu klasickým příslušenstvím se stává program SettingWizard pro zjednodušené nastavení datových přenosů, multimediálních zpráv a e-mailů. Aplikace si automaticky podle operátora vyhledá nastavení. Vy nemusíte dělat vůbec nic. Na rozdíl od Nokie 6630, kde nastaly drobné komplikace, se Nokia 3230 nastavila bezproblémově. GPRS, MMS i e-mail bylo u T-Mobilu možné používat během deseti sekund.



Fotoaparát: miniaturní megapixel

Nokia 3230 je vybavena integrovaným fotoaparátem s efektivním rozlišením 1,23 megapixelu. Vaše snímky tak mohou dosahovat rozlišení až 1 280 × 960 bodů. Snímky jsou ukládány ve formátu JPEG s 24bitovou barevnou hloubkou (až 16,7 milionu barev).





Pohled na objektiv fotoaparátu



Pro horší světelné podmínky nechybí podpora režimu šero. Nokia se tentokráte příliš nesoustředila na digitální zoom. Přiblížení je maximálně trojnásobné, přičemž skoky mezi jednotlivými polohami zoomu jsou dle mého názoru zbytečně velké. Zachycený snímek se buď napřed zobrazí na displeji, nebo rovnou uloží do Galerie a fotoaparát tímto připraven na další snímání.





Telefon navíc obsahuje aplikaci Kodak Mobile Service. Díky ní můžete své snímky pohodlně přes GPRS odeslat na adresu společnosti Kodak, kde vaše fotografie vytisknou a pošlou zpět v poštovní obálce. Pro Českou republiku ale tato služba není k dispozici. Kromě této aplikace najdete v telefonu i editor fotografií. Díky němu lze přímo v telefonu odstranit nepodstatné části snímku nebo z fotografie vytvořit blahopřání, které nakonec odešlete pomocí multimediální zprávy.





Ukázkové snímky: nejsou nijak upravované, nechali jsme je v originálním rozlišení. Připravte se proto na trochu větší soubory.



Ukázka digitálního zoomu



S telefonem lze také pořizovat videozáznamy. Jejich délka je omezena pouze velikostí volné paměti. S 32MB kartou zaznamenáte až jednohodinové video. Snímky jsou ukládány v rozlišení 176 × 144 bodů a formátu H.263 se stejnými barevnými vlastnostmi jako fotografie.



Ani video nemusí zůstat v podobě, v jaké bylo zachyceno. S aplikací Movie director jsme se již setkali u dřívějších Nokií. Umožňuje upravit snímky přidávání ohraničení, zvuků apod. Nechybí ani u Nokie 6630 představený program Videoeditor. S jeho pomocí lze výsledné video oříznout, přidávat do něj efekty nebo vlastní hudební podklad. Výsledek pak odešlete buď v MMS, přes Bluetooth nebo infraport.





Multimédia: bohužel mono

Nokia vybavila svůj nový model jak FM rádiem, tak přehrávačem hudebních souborů. Rádio hraje hezky ve stereu, ale snad aby vše nebylo tak ideální, přehrávač MP3 si vychutnáte pouze monofonně. Škoda, protože díky modelu 6630 víme, že Nokia stereofonní empétrojky umí.



Hudbu budete poslouchat v dodávaných sluchátkách, která mohou zároveň sloužit jako lehká handsfree sada do auta. Připojuje se pomocí konektoru Pop-Port.



I když jde jen o obyčejné pecky, zvuk není úplně špatný. Hlavně při poslechu rádia jsem byl spokojený. Bohužel po krátkém čase začal konektor zlobit a zvuk hrál chvílemi jen monofonně. Ve stereosignálu nebyly nijak výrazné ani výška, ale ani hloubky. Zvuk se mi zdál tak akorát vyrovnaný. Při poslechu MP3 však už tolik kladně mluvit nemohu. Kvalita zvuku dodávaného RealMedia Playeru je opravdu špatná. Je to zkrátka úplně stejné jako třeba u modelu 6260.



Kromě formátu MP3 zvládá hudební přehrávač ještě soubory AAC, AMR a Real Audio, videopřehrávač pak kromě H.263 ještě formáty 3GP, MP4, MPEG-4 video a Real Video. Mimo souborů uložených na lokálních discích je v programu RealMedia možné přehrávat také streamované záznamy.



Všechna média jsou ukládána do složky Galerie, která je přístupná přímo z nabídky. Galerie je dále členěna na podsložky podle typu multimediálního obsahu.





Složky Galerie



Budete-li chtít svůj telefon využívat jako hlasový záznamník, asi vás zklamu. Nokia se z předchozích modelů nepoučila, a proto hlasový záznamník nezvládne více než jednominutový záznam. Vedle neomezeného videa je tento počin dosti špatně pochopitelný. Výsledné nahrávky se ukládají do Galerie. Najdete je postupně v podsložkách Zvukové klipy a Digitální zvuky v paměti telefonu. Seznam vytvořených záznamů je možné exportovat do playlistu neboli seznamu skladeb.



Rádio: poslouchejte očima

Byla by škoda nezaměřit se trochu podrobněji i na radiopřijímač. V nabídce jej najdete pod položkou Vis. Radio. Přestože je možné rádio poslouchat i na vnějším reproduktoru, pro jeho spuštění je třeba připojit sluchátka. Ladit stanice lze buď automaticky podle intenzity signálu, nebo ručně zadáním frekvence hledané stanice. Automatické vyhledávání zastaví opravdu jen na silném signálu. Jakmile je příjem nepatrně rušen, telefon stanici přeskočí a hledá dál.



Pokud znáte název, ale nevzpomínáte si na frekvenci, lze použít seznam rádií, který je volně dostupný přímo z aplikace. Stanice si lze uložit do seznamu, takže při příštím spuštění je už není potřeba znovu vyhledávat. V seznamu je celkem dvacet volných pozic. Příchozí hovor poznáte tak, že se poslech ztlumí a ve sluchátkách se ozve vyzváněcí melodie. Stejně je tomu i u zpráv.





Výborný dojem z aplikace mi pokazila drobná chyba, která se vyskytuje při současném spuštění Visual Radio a fotoaparátu. Stanice automaticky přeskočí na jinou frekvenci a dokud nevypnete fotoaparát, bude to dělat stále znovu a znovu.



Technologie Visual Radio umožňuje kromě zvukového signálu přijímat i datový proud s nejrůznějšími informacemi o hudebním obsahu a skladbách. V našich zeměpisných podmínkách je však na tuto technologii příliš brzo. První stanice pracující s Nokia Visual Radio byla spuštěna před nedávnem ve Finsku. Podrobnější informace o technologii si přečtěte v tomto článku. Na domácích stránkách najdete další informace včetně interaktivní ukázky funkčnosti technologie.





Telefonování: znáte Symbian

Ve funkcích pro telefonování toho příliš nového nenajdeme. Všechny vlastnosti jsou stejné jako u starších symbianových Nokií.



Stejně jako obvykle i u 3230 je zvuk v reproduktoru spíše průměrný. Šumění je slyšet i při hovoru s připojenou hadsfree sadou. Během volání jsem se setkal s několika drobnými problémy při konferenčních hovorech. Telefon nezvládal přepínat hovory mezi sebou a ukončoval je.



Paměť pro jména v adresáři je sdílená. K dispozici tak máte prostor až 6 MB. Ke každému jménu je možné přiřadit několik položek. Vyhledávání v seznamu probíhá postupným zadáváním prvních písmen. Jednotlivá jména jde od sebe odlišit různým typem vyzvánění. Seznam je zobrazen buď ve formátu Příjmení Jméno nebo obráceně Jméno Příjmení.





Zprávy: hlavně e-mail

Ani zprávy nepřinášejí žádné přílišné novinky. Při psaní SMS, MMS, e-mailů a instantních zpráv je možné využívat služeb slovníku T9 pro rychlé vkládání textu. Při psaní SMS je ve slovníku používána diakritika, která jako tradičně není před odesláním odstraněna. Délka takové SMS je pak maximálně 70 znaků. Obrázek vkládaný do multimediální zprávy může být automaticky zmenšen na velikost pro MMS.





E-mailová schránka už se také začíná blížit lepším aplikacím z oboru. Podporuje nejpoužívanější protokoly SMTP, POP3 a IMAP4. Přes rozhraní POP3 stáhne nejdříve jen hlavičky zpráv a až výběrem je možné stáhnout celý text. Problémy nejsou ani s českými háčky a čárkami.





Novinkou je funkce Push to talk. Jednoduše se díky ní spojíte s ostatními pomocí paketových přenosů GPRS podobně jako s vysílačkou.



Organizace času: nic se nemění

Jak je již z předchozího textu zřejmé, zařízení řady Series 60 jsou si v mnoha ohledech velice podobné. Ani nástroje pro organizaci času nebudou výjimkou. Žádné novinky jsem nenašel v kalendáři, úkolovníku ani v poznámkách. Aby byl výčet kompletní, můžeme sem zařadit ještě kalkulačku, převodník jednotek, hodiny a peněženku.





Hry: bluetoothparty

V telefonu jsou standardně předinstalovány tři hry.



Agent V: úkolem je zničit škodlivé viry pohybující se kolem vás. K pohybu v prostoru hra využívá objektiv fotoaparátu.







Rally Pro je závodní hra. Úkolem je dojet do cíle v co nejlepším čase. Hru je možné hrát s ostatními přes Bluetooth.







Warrior je klasická „střílečka“, kde raketou prolétáte vzdušný prostor a snažíte se zlikvidovat protivníky. Netradiční je nutnost obrátit displej o 90 stupňů doprava.









Internet: bez problémů

Nokia už několik modelů používá na prohlížení wapových a internetových HTML a XHTML stránek svůj vlastní prohlížeč. Jinak tomu není ani u 3230. Ačkoli se program tváří jednoduše, nabízí všechny základní vlastnosti, např. korektní zobrazování stránek, podpora jednodušších javaskriptů nebo počítadlo přenesených dat. To se bohužel při každém novém načtení stránky nuluje.



Komunikace: jakkoli

Ať už budete chtít komunikovat s blízkým či vzdáleným okolím, na Nokii 3230 si máte z čeho vybírat. Pro lokální komunikaci jsou k dispozici tři metody: připojení přes USB, infračervené rozhraní a Bluetooth. Pomocí těchto kanálů jednoduše a rychle synchronizujete kontakty, záznamy v kalendáři a další položky. Pro vzdálenou synchronizaci je zde SyncML; zde ale zase musí být v cestě server, doma na koleně do nezvládnete.





Pokud si v omezeném prostoru nevystačíte a chcete do světa, nabídne telefon mobilní datové přenosy. S technologií GPRS třídy deset dosáhnete maximální rychlosti 80 kbps, EDGE je třídy pět s maximálním downlinkem 118,4 kbps. Zvláštní je, že EDGE lze použít pouze pro download – sama Nokia to uvádí na svých stránkách.



Zmiňoval jsem se také o tom, že v balení není dodáváno instalační CD. PC Suite for Nokia určený pro komunikaci mobilního telefonu a počítače si budete muset stáhnout z webových stránek výrobce. Testoval jsem telefon s PC Suite 6.41 a veškerá Bluetooth komunikace probíhala naprosto bez problémů. Tam, kde mi 7610 občas odmítá spolupracovat, běžela 3230 svižně a bez náznaku nějaké komplikace.





Závěr: co dodat?

Po stránce designu jsem s telefonem spokojen. Stříbrná barva lemující celou přední část je velice elegantní a reprezentativní vzhled jistě nepokazí. Je mi však jasné, že v tomto se neshodneme. Prostě jeden holky, druhý vdolky. Vzhledem k tomu, že jde stále o telefon střední třídy, je funkční výbava značně nadstandardní. Velkou výhodou je v dnešní době přítomnost technologie EDGE. Skloubením s operačním systémem tedy dostáváme velice zajímavou kombinaci, které se bude při výběru jen těžko odolávat.



Vytknout bychom toho mohli také dost. Hodně záleží na tom, jak bude vypadat finální verze softwaru, protože testovaná verze byla ještě stále plná chyb. A vzhledem k tomu, že telefon je už v cenících distributora, mají vývojáři co dělat. Oficiální cena bude těsně pod dvanácti tisíci korunami včetně DPH, telefon ale jistě bude možné koupit levněji a cena navíc bude klesat.



Podrobné parametry Nokie 3230 najdete v katalogu mobilů a v katalogu komunikátorů



Konkurence

Z vlastních řad bude největším konkurentem asi Nokia 6600. Model 3230 nabídne mnoho funkcí navíc, 6600 díky svému stáří zase příznivější cenu. Ve stejné cenové linii se už pohybují i Nokie 7610 a 6670, které jsou funkčně také srovnatelné.







Zabrousíme-li i ke konkurenci, pak by možnou alternativu mohl tvořit Siemens SX1. Už se na něm také začíná projevovat stáří, stále jde ale o jediný současný smartphone řady Series 60, který současně nabídne stereofonní rádio i přehrávač MP3.







Obsah standardního balení

telefon

baterie BL-5B, Li-Ion 760 mAh

standardní nabíječka ACP-7 (ve vybraných zemích cestovní nabíječka ACP-12)

stereofonní sluchátka Nokia HDS-3

paměťovou kartu Reduced Size MultiMediaCard (RS-MMC) s kapacitou 32 MB

uživatelské příručky a další dokumenty