Recenze odborníků

SonyEricsson C510


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Série fotomobilů s názvem Cyber-shot od švédsko-japonského výrobce dostala dalšího bojovníka se snímačem s rozlišením 3,2 Mpix, automatickým zaostřováním a spoustou dalších užitečných funkcí. Mezi přetrvávající nedostatky však patří problémy s uživatelským prostředím.

Model C510 je podobný staršímu bratříčkovi SE C902, který jsme testovali už loni v létě. Tentokrát šel Sony Ericsson dolů jak s cenou, tak hlavně s počtem megapixelů. Naopak v rámci zpříjemnění focení přibyly nejpoužívanější zkratky přímo na alfanumerické části klávesnice. K zahození není ani funkce Smile Shutter automaticky detekující úsměvy. Telefon se povedl i po stránce hudebních funkcí.

Škoda jen chudého základního balení, ve kterém nenajdete ani paměťovou kartu, natož pak USB kabel či kvalitnější sluchátka. Na pováženou jsou však přetrvávající chyby v uživatelském prostředí, které se s přístroji Sony Ericsson vlečou už hezkou řádku let. I přesto má dnes recenzovaný přístroj rozhodně co nabídnout a nejde pouze o skvělý fotoaparát.

Vzhled a konstrukce – dvojčata

V úvodu zmiňovaná podobnost s modelem C902 se nenese pouze v rovině tabulkových parametrů. Téměř identický je vzhled a model C510 se tak dá s trochou nadsázky nazvat o něco tenčí tatrankou. Celkový design je tak velmi konzervativní a v davu se s tímto přístrojem rozhodně schováte. Na skvělé úrovni jsou použité plasty a po celou dobu testování nevydal telefon ani hlásku.

Povedla se i krytka fotoaparátu, která se velmi snadno otevírá posunutím směrem k baterii přístroje. Mechanismus navíc vypadá relativně bytelně a ani po čase by nemuselo docházet k samovolnému otevírání. Příjemné jsou chromované prvky na přístroji, kam spadá především spoušť fotoaparátu, čtyřsměrné tlačítko a samozřejmě lehce vystouplý nápis Cyber-shot na zadní straně.

Rozměry telefonu činí 107 x 47 x 13 mm a sympatická je zejména malá tloušťka celého zařízení. Hmotnost se podařilo zastavit na příznivých 92 gramech a model C510 patří nejenom v sérii Cyber-shot k lepšímu průměru. Hodí se zmínit, že konektor pro nabíječku a současně i sluchátka se nachází již tradičně na levém boku přístroje.

Klávesnice a ovládání – utopená tlačítka

U několika posledních modelů Sony Ericsson rozhodně kvitujeme návrat zeleného a červeného sluchátka. Někdy se však tento comeback povede méně a někdy více. Tentokrát bohužel model C510 předvádí spíše tu horší variantu a tato dvě tlačítka dosti převyšují kontextové klávesy a spodní korekční „céčko“ a rychlé menu. Budete si tak muset hodně dlouho zvykat a pilovat přesnost, abyste se místo potvrzení nabídky nevrátili třeba na hlavní obrazovku.

Naopak alfanumerická klávesnice se povedla a psaní je na ní pohodlné. Sony Ericsson tentokrát opustil klasický polštářkový tvar a jednotlivá tlačítka jsou kaskádovitě poskládána. Mezi tlačítky se nacházejí dostatečné mezery a solidní je i odezva. Boční dvojka na redukci hlasitosti by však mohla být o něco větší a občas se budete marně snažit tuto klávesu nahmatat.

Potěšující jsou zkratky při aktivované aplikaci fotoaparátu a místo tlačítek 3, 6, 9 a # máte rychlý přístup k těm nejpoužívanějším funkcím, jako je způsob zaostření či režim snímání. Příjemnou novinkou je polohový senzor, který v některých nabídkách překlopí displej podle potřeby.

Uživatelské prostředí nedoznalo žádných výraznějších změn, což však znamená přetrvání několika starých problémů, o kterých bude ještě řeč. Vcelku rychlé jsou i reakce na vaše povely a telefon se výrazněji nezadýchává při některých akcích.

Displej a výdrž baterie – nádherně vymalováno

Přestože displej modelu C510 podle tabulkových parametrů se svým rozlišením 240 x 320 a podporou 262tisíc barev patří v této kategorii k průměru, překvapí vás především sytost barev a prakticky perfektní jemnost zobrazení. Velmi dobrá je čitelnost na přímém slunečním světle.

Výdrž baterie se při našem testování točila okolo čtyř dnů při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a odhadem dvou hodinách poslechu hudby. Na výdrž však má mimo jiné velký vliv používání diodového blesku a celkově hrátky s fotoaparátem, který u tohoto modelu hraje samozřejmě prim.

Telefonní seznam a zprávy – stále stejné chyby

V této kategorii nastávají pro model C510 tak trochu krušné chvilky. Bohužel se stále nenaučil zobrazovat současně kontakty ze SIM a paměti telefonu a rozhodně k zahození by nebylo ani filtrování hovorů. Na druhé straně se do telefonního seznamu vejde až tisíc kontaktů a sedm tisíc telefonních čísel. Vnitřní paměť telefonu činí zhruba 100MB.

V nabídce zpráv byste už pouze marně hledali položku s názvem MMS. Tyto multimediální zprávy vytváříte nyní přes klasický editor SMS, u něhož přibyla dolní lišta známá především z telefonů Nokia s možností vkládat nejrůznější obrázky či zvuky. Bohužel se Sony Ericsson stále nenaučil jasně zobrazovat, kolik znaků zbývá do konce zprávy a kolik SMS jste již napsali.

Organizátor a multimédia - spíše průměr

Nabídka organizátoru se skládá stále z těch samých známých prográmků, které dokážou zpříjemnit život. Jako samozřejmost se již bere už pět opakovaných budíků. V telefonu je integrovaný prohlížeč Netfront a zamrzí, že do této kategorie Cyber-shot ještě neproniklo připojení přes Wi-Fi.

Multimédia jsou rozhodně silnou stránkou tohoto přístroje a kromě kvalitního MP3 přehrávače, který je prakticky identický se sérií Walkman, nabídne model C510 FM rádio s RDS. Bohužel ve výbavě naleznete nepříliš kvalitní sluchátka, která jsou pro spuštění aplikace rádia nutná.

Na poměry série Cyber-shot dopadl fotoaparát spíše průměrně, co se týká venkovních snímků, kterým v některých situacích chybí ostrost a někdy je dost patrný šum. Naopak na výtečné úrovni jsou fotografie bližších předmětů či textu. I tento výsledek však znamená, že model C510 s přehledem poráží většinu ostatních konkurentů v této kategorii. Navrch přidává technologii Smile Shutter pro detekci úsměvů, která ne vždy fungovala úplně podle našich představ, a obslužný software by si zasloužil trochu doladit.

Závěr – nebojsa střední třídy

Přestože Sony Ericsson C510 netrumfne ve vlastnostech fotoaparátu svoje starší bratříčky v podobě například modelu C905 či C902, stále nabízí za svou cenu v tomto ohledu velmi slušný výkon. Před konkurencí neztrácí, ani co se týče ostatních funkcí a předčí je třeba kvalitou displeje.

Co se však neodpouští, jsou chybky v uživatelském prostředí a utopená kontextová tlačítka, která tentokrát musela ustoupit zelenému a červenému sluchátku. Zamrzí rovněž téměř nulový obsah základního balení a budete muset dokupovat třeba i obyčejný USB kabel. Navíc je nutné mít při přenosu souborů vypnutou telefonní část přístroje. Bohužel model C510 není tak jasným premiantem jako jeho předchůdce SE K550i a konkurence ho v některých podstatných ohledech snadno přebíjí.