Recenze odborníků

SonyEricsson W705

Přeborník v kvalitě zvuku


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Kromě povedeného vzhledu jsou nejsilnějšími zbraněmi nejnovějšího Walkmanu plná datová výzbroj, bohatý obsah základního balení a hlavně příjemné maličkosti související s hudbou. Škoda jen zbytečných chyb, které se opakují se železnou pravidelností.

Mezi hlavní poznávací znaky modelu W705 kromě hudby rozhodně patří možnosti připojení k internetu. Jedná se totiž o první nesymbianový Walkman tohoto výrobce, který je vybavený technologií Wi-Fi. Nezapomnělo se samozřejmě ani na podporu sítí třetí generace (včetně HSUPA) a EDGE. V základní výbavě se nachází 4GB paměťová karta Memory Stick Micro a kvalitní sluchátka.

Nokia se svojí sérií XpressMusic však může zůstat relativně v klidu, protože na dnes recenzovaném hudebníkovi se najde spousta drobnosti, které dokáží zkazit den. Bohužel se většina z nich táhne s telefony Sony Ericsson už nějaký ten pátek a týkají se především uživatelského prostředí.



Vzhled a konstrukce – nedívat se dozadu

Pokud jde o čelní stranu, nemá se rozhodně model W705 za co stydět. Broušený kov rozhodně nepatří mezi materiály, kterými by se mohl chlubit kdejaký přístroj. To samé platí o drobných detailech jako je třeba „pozlacená“ krytka reproduktoru či ovál okolo čtyř směrného tlačítka. Bohužel příděl kovu nestačil na zadní stranu, která je pokryta pouze klasickým plastem. Na něm navíc zůstávají znatelné otisky prstů a jiné nečistoty.

Na výbornou se povedlo dílenské zpracování a nikde nic nevrže. Ideálně je nastavena i pružina klávesnice. Na takto vybavený přístroj jsou velmi příznivé rozměry 95 x 48 x 14 mm a hmotnost 98 gramů. Konektor pro připojení sluchátek a zároveň i nabíječky se nachází na levém boku přístroje. Na spodní straně se místo toho najdete drobný posuvný zámek pro odjímání zadního krytu.



Klávesnice a ovládání – gravitace v akci

Sony Ericsson se už před nějakým časem poučil, že mezi kontextová tlačítka a dvojici kláves pro rychlé menu a korekční „céčko“ se vyplatí vměstnat i zelené a červené sluchátko. Tentokrát se mu to povedlo tak na půl a občas budete mít problém omylem nezmáčknout více vyvýšené symboly pro příjem a ukončení hovoru. Mezi naprostou klasiku už patří příjemné oválné čtyř směrné tlačítko, se kterým se potkáváme několik poslední let a ani tentokrát nemáme sebemenších výhrad.

Přestože je zdvih klávesnice téměř nulový, jednotlivá tlačítka si udržela typický polštářkový tvar a při psaní to rozhodně poznáte. Díky jasné odezvě je navíc psaní jedná báseň. Použitý materiál by však mohl být o něco méně hladký, aby palec neměl občas tendenci sklouzávat směrem k jiným tlačítkům.



Uživatelské prostředí se nijak neliší od modelů z poslední doby a Sony Ericsson se již dlouhou dobu drží stejného konceptu. Tentokrát však model W705 dojíždí na nejrůznější animace a při otevírání některých nabídek se slušně zadýchává.

Relativní novinkou je přítomnost polohového senzoru, který jednak slouží k automatické změně orientace displeje, ale rovněž přepínání mezi jednotlivými skladbami v seznamu. Pro tuto akci však musí být stisknuto horní tlačítko „Walkman“ za jiných okolností spouštějící hudební přehrávač. Tato klávesa je však natolik miniaturní a musíte pro její stisknutí nepříjemně ohýbat ukazováček, že na tento způsob ovládání brzy zanevřete.



Displej a baterie – hudebník s obří obrazovkou

Na poměry Walkmanů se model W705 pyšní displejem s úhlopříčkou 2,4 palce. Všechny další údaje spadají do běžného průměru. Rozlišení 240x320 pixelů a podpora 262 tisíc barev překvapí v dnešní době jen málokoho. Velmi obstojná je však barevná sytost a čitelnost na přímém slunečním světle.

Během našeho testu výdrže zahrnujícího patnáct minut volání, několik odeslaných SMS a zhruba dvě hodiny poslechu hudby, vydržel přístroj bez nabíječky čtyři dny. Při neustálém přehrávání hudby na 3/4 hlasitost se dožadoval energie po necelých dvanácti hodinách, což znamená v této třídě přístrojů lepší průměr.



Telefonní seznam a zprávy – nepoučitelný

Bohužel v této kategorii je Sony Ericsson nepoučitelný a pomalu už nemá snad cenu stále dokola opakovat, že ani model W705 nedokáže například zobrazit naráz kontakty ze SIM a paměti telefonu naráz či filtrovat hovory. Spokojit se tak musíte s tisíci kontakty (až 7 tisíc čísel) ve vnitřní paměti a rozdělením do skupin sloužícímu prakticky pouze k hromadnému odesílání SMS.

Model W705 je rovněž velmi slabý v matematice a počet zbývajících znaků zobrazuje až 20 písmenek před koncem zprávy. Displej je přitom obrovský a na tento drobný údaj by se jistě místo našlo. Stejně jako se získal prostor na multimediální lištu známou především z telefonů Nokia sloužící k rychlému vložení obrázků, zvuků či jiných dat přímo do těla zprávy. U novějších přístrojů Sony Ericsson se tak již nesetkáte s běžným rozdělením zpráv v menu na SMS a MMS a všechny se nacházejí pod stejnou položkou.



Data a multimédia – YouTube na cestách

V nabídce organizátoru najdete všechny drobné aplikace zpříjemňujících plánování času a navíc pět budíků s opakováním. O datové výzbroji již byla řeč v úvodu a jenom dodáme, že na brouzdání po stránkách můžete použít integrovaný prohlížeč Netfront či dát přednost Opera Mini. Do krabice s telefonem se kromě již zmiňované 4GB karty ještě vešel USB kabel. Podpora přenosu dat přes USB Mass Storage je již prakticky samozřejmostí. Bohužel během přenosu je stále vypnuta telefonní část přístroje.

Samozřejmostí je i nutnost připojení sluchátek pro poslech FM rádia s RDS. Hudební přehrávač nepostrádá žádnou ze základních funkcí. Kladně hodnotíme i dodávaná sluchátka s redukcí, na kterou můžete připojit vaše běžné pecky s 3,5mm jackem. Po stránce multimédií se rozhodně hodí zmínit podporu pro přehrávání a nahrávání videí na YouTube.



Natolik veselá situace už však není, pokud přijde řeč na integrovaný fotoaparát s rozlišením 3,2Mpix. Ten totiž postrádá automatické ostření a snímky bližších předmětů jsou prakticky nepoužitelné. Naopak do mezí průměru se řadí fotografie krajiny či městské zástavby. Barvy jsou relativně věrné, ale tou největší vadou je opět nízká ostrost. V horších světelných podmínkách rozhodně pomůže integrovaná přisvětlovací dioda.



Závěr – čekání na nástupce?

Sony Ericsson W705 vás rozhodně nezklame na poli přehrávání hudby a datového spojení do celého světa. Povedl se i design a broušený kov má stále něco do sebe. Solidní jsou i rozměry a výdrž baterie. Co však táhne model W705 k zemi, jsou ustavičně se opakující chybky v uživatelském prostředí, pomalost telefonu a pouze průměrný fotoaparát. Zrovna dvakrát lidová není ani cena točící se okolo 7500Kč. Za tuto částku se dá pořídit slušný zástup levnějších přístrojů, které si s hudbou poradí stejně obstojně.

Přitom má model W705 slušnou konkurenci již ve vlastních řadách. Pokud bychom měli zůstat pouze v sérii Walkmanů, byl by to třeba model W902 postrádající Wi-Fi, ale naopak vybavený automatickým ostřením. V kategorii véček rozhodně vede již trochu starší model W980. Ten postrádá některé novější funkce, ale zato nabídne neokoukaný vzhled a velký vnější displej. Nebo by snad bylo nejlepší počkat na model W995 s 8Mpix fotoaparátem, GPS a 3,5mm jackem?

Pokud se vám nechce čekat a hledáte něco jiného než Walkmany, podívejte se ke konkurenční Nokii a řadě XpressMusic, kde se nacházejí podobně vybavené přístroje klidně za poloviční cenu.