Recenze odborníků

Nokia 3720 Classic

Skvělý pro sdílení dobrodružství


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Už ani skoro nikdo nedoufal, že se nějakého odolného přístroje od Nokie ještě dočkáme. Poslední byla Nokia 5500 Sport, u které se o až takové odolnosti mluvit nedalo. Teď ale Nokia překvapila a vytáhla z kapsy model 3720 classic, který, jak se zdá, toho vydrží opravdu hodně. Výbavou už to bohužel není žádná sláva, ale lepší mít funkční horší telefon, než rozbitý.

Ještě než se podíváme na odolné tělo telefonu, zmíním rozměry. Ty nejsou zrovna nejmenší, 115 × 47 × 15,3 mm a 94 gramů je na „hloupý“ telefon docela dost. Pevná konstrukce si holt žádá své. A teď tedy ke konstrukci. Odolná Nokia 3720 classic je vyrobena z gumy, plastu a kovu. Toho plastu je tam samozřejmě nejvíce, najdeme ho v podstatě úplně všude. Potěší ale rámeček z boku telefonu vyrobený z nerezové oceli. Všechna místa, která by mohla pustit do telefonu vlhkost, jako je zadní kryt nebo klávesnice, jsou vyplněna gumou. Už z tohoto popisu je vidět, že by telefon měl něco vydržet. Když k tomu přidáte kovový šroubovací zámek zadního krytu, vodotěsnou klávesnici a krytku konektorů, máte telefon, který opravdu něco vydrží. To nám ostatně dokázala i sama Nokia ještě před představením několika videi.

Nokia 3720 classic má stupeň krytí IP54, který je definován mezinárodním standardem IEC 60529. Co to znamená? První číslice vyjadřuje ochranu před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, u telefonu to tedy znamená, že odolá jakémukoliv předmětu a částečně i proti prachu. Nemusíte se tedy bát, když vám spadne telefon třeba do písku nebo ho budete používat v prašném prostředí.

Druhá číslice vyjadřuje ochranu proti vodě, přičemž čtyřka znamená, že telefon vydrží stříkající vodu v množství 10 litrů za minutu a pod tlakem 80 – 100 kN/m2 po dobu pěti minut ve všech úhlech. Přeloženo do praxe: s telefonem se můžete v klidu vysprchovat a nevadí mu ani krátký pobyt pod vodou.

Chce se to zmínit i o designu. Hlavní myšlenkou jsou kulaté rohy, kterých je na telefonu opravdu požehnaně. Za to moc extravagantních prvků na telefonu nenajdete, obzvlášť v té černé verzi. Odvážnější je až žlutá verze, kdy se do žluta obarví proužky kolem přední strany, krytky konektorů, zadního krytu a boky telefonu.

S konektivitou na tom telefon není nijak skvěle. Budete se muset spokojit s triálním GSM (900/1800/1900 MHz), které doplňuje GPRS a EDGE třídy 11. Pro spojení na bližší vzdálenosti je k dispozici Bluetooth 2.1, které disponuje spoustou profilů včetně A2DP. Pro kabelové spojení je k dispozici microUSB, zdali bude i dobíjet, nevíme. Každopádně pro dobíjení je k dispozici klasický 2 mm konektor. Na vlastní sluchátka budete potřebovat redukci, na těle telefonu se bohužel nachází jen 2,5 mm jack.

Interní pamět čítající slabých 20 MB naštěstí doplňuje slot pro microSD karty, ve kterém najdete rovnou v balení už gigabajtovou paměťovku, skousne však až 8 GB. Pochválit se na telefonu musí výdrž, kterou se chlubí i sama Nokia. Odolná novinka dostala baterii BL-5CT s kapacitou 1050 mAh, která by měla telefon udržet dva a půl týdne v pohotovosti, při 7 hodinách hovoru nebo 14,5 hodinách hudby. Vzhledem k výbavě a kapacitě baterie tentokrát není tak nereálné, že telefon vydrží celou vaši dvoutýdenní dovolenou.

Poslední hardwarovou součástí už je jen fotoaparát. Ten bohužel za moc nestojí, oproti předpokládaným třem megapixelům s autofokusem jsme se dočkali jen dvou megapixelů bez autofokusu. Potěší alespoň přítomnost LED blesku, který bude možné využít jako svítilnu. Zvládá i nahrávání videa, ale ve slabém QCIF rozlišení s pouhými 11 snímky za sekundu. Odolnému telefonu by slušelo určitě něco lepšího, s čím byste mohli pořídit fotky z adrenalinových sportů. Navíc čočka fotoaparátu není nijak chráněna.

Co se týče softwaru, Nokia 3720 classic běží na uživatelském prostředí Series 40, které všichni dobře známe. Bude tady ve své nejnovější šesté edici. Z toho plyne, že telefon zvládne pokročilé organizační schopnosti (kalendář, úkoly, opakovaný budík, až 2000 kontaktů), nebude chybět nativní mailový klient, vylepšené uživatelské prostředí ani nový webový prohlížeč.

Samozřejmostí je hudební přehrávač (MP3, AAC, WMA a další), místo se našlo i pro stereo FM rádio s RDS s pět her včetně nového Bounce. Firmware telefonu půjde upgradovat vzduchem. V aplikacích naleznete několik předinstalovaných kousků, například Operu Mini a Share on Ovi. Neméně duležité jsou i připravené Nokia Mapy, které vám ve spolupráci s externím Bluetooth GPS přijímačem ukážou, na které cestě zrovna jedete.

Nokia 3720 classic tady opravdu chyběla. Výbavou sice nejde o nijak zajímavý telefon, ale o tu tady nejde. Hlavní je konstrukce a tu 3720 classic zvládla na jedničku. Do prodeje by měla dorazit ještě teď v létě za cenu asi 4 000 Kč. Těšíte se?