Recenze odborníků

Nokia 8910i

přepychový telefon pro bohaté a náročné


Jak již sám název napovídá, recenzovaná Nokia 8910i je nástupcem poměrně mladého modelu 8910. Hlavní rozdíl mezi oběma telefony je vidět již na první pohled - novější 8910i je celá matně černá a k zobrazování informací používá barevného displeje. Naproti tomu starší Nokia 8910 má kryty laděné spíše do stříbrného odstínu a displej je černobílý.



Vzhled

V duchu právě vyřčeného nás vzhled modelu 8910i ničím nepřekvapil. Provedení celého telefonu se totiž nezměnilo, takže celý telefon stále velmi efektně vyjíždí z titanového krytu klávesnice směrem vzhůru. Designéři se při návrhu tohoto telefonu skutečně vyřádili, a proto je klávesnice velmi stylová, což se ovšem velmi negativně projevuje na praktické použitelnosti. Klávesy zúžené do čtyř linek se špatně mačkají, což obzvláště platí o spodních třech klávesách. Stejně jako na ostatních Nokiích najdete na horní hraně mobilu titěrné zapínací tlačítko, ke kterému snad nelze nemít výhrady.







Recenzovaná Nokia 8910i

je celá černá a má

barevný displej.

Starší Nokia 8910

byla stříbrná a měla

černobílý displej.









Zavřený telefon je elegantní

a dobře pasuje do kapsy.



Vysunovací mechanismus

je skutečně jedinečný.









Vedení krytu telefonu

v celé své kráse.



Zadní stranu telefonu

zdobí pouze stříbrný štítek.





Displej

Barevný displej je stejný jako u ostatních Nokií - jeho technické parametry můžete najít v tabulce na konci této recenze. Displej je dobře čitelný v místnosti i při tlumeném venkovním světle (typicky při zamračeném počasí). Na slunci však toho na displeji příliš mnoho neuvidíte; ostatně jako na jakémkoli jiném barevném displeji. Zde stále ještě mají černobílé displeje nad svými mladšími barevnými sourozenci stále výhodu. Displej nám však přišel horší než u Nokie 7650 nebo 7250.











Další téměř čtyři desítky fotografií barevného displeje Nokie 8910i můžete najít v samostatné galerii.



Ovládání

Ovládání Nokia 8910i ničím zvláštním nepřekvapuje. Stejně jako ostatní výrobci mobilních telefonů i Nokia zachovává u svých telefonů stejné rozvržení jednotlivých položek menu i způsob ovládání svých mobilů. Pokud jste tedy někdy pracovali s jakoukoli Nokií, budete se s barevnou obrněnou Nokii 8910i cítit jisti v kramflecích. Při ovládání mobilu tak narazíte pouze na již zmiňovanou stylovou klávesnici. Ta vinou špatného podsvícení odsuzuje celý telefon k tomu, že jej v noci nebudete moci pořádně použít a pouhé napsání krátké textové zprávy se může stát dokonalou noční můrou.







Numerická tlačítka

jsou až příliš úzká

pro psaní.



Ovládací klávesy

pod displejem

nejsou příliš pohodlné.









Zatímco displej září,

klávesnice se ztrácí ve tmě.



Podsvícení klávesnice

je velmi špatné.





Telefonování

Nokia 8910i je duální telefon, takže jej není možné použít za velkou louží. Hlasitost hovorů je více než dostatečná, zamrzí ovšem absence hlasitého odposlechu, jehož použití je užitečné především v kancelářském prostředí.







Dobývání simkarty

není pohodlné.





Simkarta je zajištěna

plastovým zámkem,který se otevírá

odklopením nahoru.





Do telefonního seznamu se vejde až 500 vícepoložkových záznamů, které jsou automaticky kombinovány s interními záznamy simkarty vašeho mobilního operátora. Telefon nabízí skupiny volajících, vyzváněcí profily i filtrování hovorů. U telefonu této cenové hladiny zamrzí absence vícehlasého vyzvánění.



SMS a MMS

Editor textových zpráv je velmi dobře použitelný a editace textové zprávy je snadná a přehledná. Telefon obsahuje český slovník T9, který vytváří textovky přímo s českou diakritikou. Ta je však při odesílání odstraněná, díky čemuž příjemce může zprávu přečíst i na starších mobilních telefonech. Při příchozím hovoru či delší nečinnosti nepřijdete o rozepsanou zprávu - ta je automaticky obnovena při dalším otevření editoru. K textové zprávě můžete přidávat i obrázky (Smart Messaging).



Multimediální textové zprávy dokážete přijímat i vytvářet, ovšem při tvorbě budete citelně omezeni. Telefon totiž neobsahuje digitální fotoaparát ani jej nelze dodatečně připojit, tudíž můžete odesílat pouze fotografie, které vám zašle někdo jiný. Dokonce i v případě, že vlastníte jinou Nokii s fotoaparátem (kupříkladu Nokii 7250), nelze fotografii odeslat z jednoho telefonu do druhého prostřednictvím infračerveného portu, kterým jsou oba tyto mobily vybaveny.







Tlačítko pro zapínání

se neovládá pohodlně.



Baterie má kapacitu

520 mAh.





Data a Java

Nokia 8910i je po datové stránce velmi dobře vybavena. Zatímco s okolím komunikuje prostřednictvím infračerveného portu či novější Bluetooth technologie, z mobilních sítí dokáže stahovat data technologiemi GPRS i HSCSD. Je tedy na vás, která z těchto technologií u vás zvítězí. Mobil nelze se stolním počítačem propojit ani sériovým, ani USB datovým kabelem. Nebudete-li tento mobil připojovat ke stolnímu počítači, využijete rychlých datových hovorů pouze ve spojitosti s wapovým prohlížečem, protože telefon neobsahuje ani klasický webový prohlížeč nebo klient elektronické pošty.



Telefon však nabízí prostředí pro běh programů vytvořených v programovacím jazyce Java, tudíž jej budete moci v budoucnu dovybavit také těmito aplikacemi. Interpretace javových programů je rychlá, i když v základním balení telefonu žádný javový program nenajdete. Najdete zde pouze tyto dvě javové hry:



Backgammon - klasická logická hra s kostkami

Sky Diver - potěší všechny "paragány". Jste totiž maličkým parašutistou a musíte se trefit do určeného místa dopadu a nezapomenout včas otevřít padák.

Manažerské funkce

Kalendář telefonu pomáhá udržovat přehled v poznámkách i v hovorech, které je třeba uskutečnit, stejně dobře jako ve schůzkách a v připomenutí narozenin či jiných pravidelně se opakujících událostí. Kalendář nabízí pouze měsíční a denní náhled, zapomeňte tedy na týdenní přehled událostí nebo na přehled volného času. Od manažerského telefonu bychom opravdu čekali více.







Na horní straně mobilu

je pouze malinké zapínací tlačítko.



Infračervený port

je na pravém boku..



Připojit můžete pouze

nabíječku a hands-free sadu.





K jednotlivým úkolům lze přiřadit textovou poznámku. Poznámky je možné uložit v pořadí důležitosti, lze uložit až 30 úkolů, jejich skutečný počet ovšem závisí na délce poznámek. Budík stále není opakovaný - je to vůbec možné?



Další funkce

Kalkulačka - nabízí funkce sčítání, odčítání, násobení, dělení, druhou mocninu a odmocninu. Kdo chce kalkulačku s vyššími funkcemi, bude muset sáhnout na internetu po nějaké javové.

Převod měn - převádí mezi dvěma měnami, nejdříve je však nutno zadat směnný kurz, protože telefon si jej nedokáže zjistit z wapových stránek banky.

Stopky - s jejich pomocí můžete měřit čas, zaznamenávat mezičasy nebo časy jednotlivých kol. V průběhu měření je možné využívat ostatních funkcí mobilního telefonu. Používání stopek však vybíjí baterii telefonu a může tak výrazně omezit provozní dobu telefonu.

Galerie - do složek galerie můžete uložit obrázky nebo vyzváněcí tóny, které jste obdrželi multimediální zprávou. Složky v galerii lze vytvářet, přesouvat i mazat.

Jaký je?

Tento mobilní telefon nelze charakterizovat jiným výrazem než "mimořádný". Především svým vzhledem, displejem i mechanikou rozevírání. Kdekoli se s ním objevíte, budete zaručeně středem pozornosti - i když je více než jasné, že většina našich čtenářů nepatří mezi cílovou skupinu uživatelů tohoto mobilu. Ti se totiž především kvůli vysoké ceně budou rekrutovat především z řad podnikatelů či manažerů.