Resumé

Sony Xperia E1 (D2005)

To nej ze střední třídy


Sony Xperia E1 (D2005)
350 Kč
+splátky dle přání

Volný neblokovaný

skladem

Poznámka 1

Za starý mobil vyplatíme 200-8000Kč

Poznámka 2

Přetažení kontaktů a kompletní nastavení v ceně

Xperia E1 je vybavena operačním systémem Android 4.3 a dvoujádrovým procesorem Qualcomm s taktem 1,2 GHz. Paměť RAM má kapacitu pouze 512 MB. Telefon je vybaven uživatelskou pamětí s kapacitou 4 GB, kterou lze dále zvětšit až o 32 GB pomocí paměťových karet.
Nové Sony má čtyřpalcový TFT displej s rozlišením 800 x 480 obrazových bodů. Třímegapixelový fotoaparát postrádá blesk, je ovšem vybaven stabilizací a podporou technologie HDR. Videonahrávky mohou mít až HD rozlišení, tedy 1 280 x 720 obrazových bodů.
Nová Xperia by měla být skvělým společníkem pro posluchače hudby. Vybavena je aplikací Walkman, k jejíž aktivaci slouží speciální tlačítko. Telefon má 100decibelový reproduktor a podporuje technologii xLoud a mód ClearAudio+. Vedle hudebního přehrávače je k dispozici i FM rádio s RDS.
Vzhledem ke svému zacílení je celkem pochopitelné, že nové jednoduché Sony nepodporuje sítě čtvrté generace. Podporovány jsou pouze datové přenosy HSPA+. Nová Xperia E1 bude v prodeji i v dvousimkovém provedení nazvaném dual.

Dále má jednoduchý chytrý telefon ve výbavě satelitní navigaci s podporou standardů A-GPS a Glonass. Podporována je technologie HD Voice a nechybí podpora Exchange ActiveSync. Na internet se lze připojit i přes wi-fi. Bluetooth je ve verzi 4.0 a USB ve verzi 2.0.

Dostupné barvy: Černá, Bílá
Plusy

- Skvělý poslech hudby

Mínusy




Info výrobce


Sony Xperia E1 (D2005)

To nej ze střední třídy


Konstrukce 118 × 62,4 × 12 mm, 120 g, konstrukce: klasická

Displej TFT TN, 4" (800 × 480 px), dotykový: kapacitní

Fotoaparát ano, 3 Mpx (2 048 × 1 536), video: ano (1 280 × 720 px)

Chipset Qualcomm Snapdragon 200 8210, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: Adreno 302

Paměť RAM: 512 MB, vnitřní paměť: 4 GB

Paměťové karty: microSDHC

Datové funkce: HSPA: ano

LTE: ne

Wi-Fi: 802.11a/b/g/n

Bluetooth: 4.0 (A2DP)

NFC: ne

Operační systém: Android 4.3

Multimédia

hudba: ano (mp3, aac, wav, ogg, flac)

výstup: 3,5mm jack

video: ano (mp4, 3gp, avi)

FM rádio

Navigace

Vestavěná GPS: ano (A-GPS)

Google Mapy

Akumulátor a výdrž: 1 700 mAh

Pohotovostní doba: 551 hodin

Doba hovoru: 552 minut

displej: technologie TFT, úhlopříčka 4palce, rozlišení 800 x 480, tzn. 233 ppi

procesor: dvoujádrový Qualcomm MSM8210, frekvence 1,2 GHz

paměť: operační paměť 512 MB RAM, úložiště 4GB, slot na karty microSD

fotoaparát: 3 MPx, 720p video

baterie: 1700 mAh

hudba: tlačítko Walkman, funkce náhodného přehrávání zatřesením, Shake-to-shuffle a hardwarové ovládací prvky pro snadné přehrávání hudby

Recenze odborníků

Sony Xperia E1 (D2005)

To nej ze střední třídy


V modelové řadě smartphonů japonského výrobce Sony se nevyzná snad už ani ten největší mobilmaniak. Obzvláště v nižší a střední třídě už je modelů lišících se jedním písmenkem nebo číslem tolik, že už mezi nimi nejsou vidět ani vizuální rozdíly. Dnes testovaný model Sony Xperia E1 je však čestnou výjimkou, a to hned kvůli několika vizuálním odlišnostem, kterými se snaží (s trochou nadsázky) budit dojem příslušnosti k jiným cenovým, ale i věkovým vrstvám. Jak se nový japonský počin vyvedl čtěte v následujících odstavcích.



Po prvních minutách testování:

#Xperia E1 skvěle padne do ruky, nic neřeže, nic netlačí, a to i když je to tlouštík.

#Dvě notifikační diody, k čemu?

#Ajaj, prostředí je hodně pomalé hned od začátku.

#Fotoaparát také nevypadá použitelně, jen 3 Mpx jsou málo.

#Chybí LED blesk i autofocus? To snad ne!

#Tlačítko Walkman, a hraje parádně, to se musí nechat!

#Tři benchmarky, a skoro 10 % baterie pryč? Baterie se chová divně.

#Snaží se imitovat OmniBalance design, to je sice milé, ale proč?



Jen pro drobné ruce

Stylovka pro mladé, smartphone pro malé, nebo chcete-li, drobné. Xperia E1 opravdu není pro každého, jelikož smartphone s úhlopříčkou displeje jen 4" už nemusí každému vyhovovat, stejně jako je tomu u opačných extrémů. Na Xperii E1 si však hned na první pohled všimnete několika věcí. Tou první je falešné provedení OmniBalance, které je vlastní top modelům japonské značky. Černé linie na bocích, které jsou u high-endů kovové nebo skleněné, jsou zde plastové, ale snaží se vzbudit dojem, že je telefon výrazně dražší, než ve skutečnosti. Stejně tak již tradiční design zamykacího tlačítka, které je vyvedeno v černé barvě, nenápadné, ale lesklé a opět snažící se vypadat na něco víc.

Ale pojďme na to pěkně popořadě. Nejprve čelní strana, na které je již výše zmíněný 4" displej, pod nímž nevidíme žádná tlačítka. To jasně značí skutečnost, že trojice systémových tlačítek je součástí displeje a ubírá tolik cenných pixelů. Pod displejem je otvor pro hovorový mikrofon a skryté překvapení. Tím je barevně pulzující štěrbina, jejímž úkolem je dotvářet vizuální dojem při spuštění hudebního přehrávače (barva štěrbiny = barva pozadí skladby) nebo třeba v galerii (barva štěrbiny = převažující barva fotografie). Nad displejem potom najdeme stříbrné logo Sony, potřebné senzory, hlasitý reproduktor a opravdu miniaturní notifikační diodu, která informuje o zmeškaných událostech či indikuje nabíjení. Dvojice notifikačních prvků je zajímavá, nicméně štěrbina pod displejem je nepříliš využita a dioda nad displejem je zase opravdu moc malá, snadno přehlédnutelná.

Prohlídku boku začneme na levé straně, kde se v horní části nachází microUSB konektor. To je nezvyklé a poměrně nešťastné umístění, které zavazí snad při každé činnosti. Na spodní hraně nalezneme pouze výřez pro sejmutí zadního krytu a otvor pro poutko, nic víc. Pravý bok je bohatší, zde se nachází dvojkolébka hlasitosti a zamykací tlačítko alá Xperia, oboje v černém provedení. Na horní straně je sluchátkový 3,5 mm Jack a tlačítko Walkman. To jsou ty kořeny do historie, o kterých jsem se zmiňoval v začátku recenze. Tlačítko je tmavě fialové, slouží jako ovladač hudebního přehrávače (Play/Pause jeden stisk, Forward stisky dva) a jeho dlouhým podržením přehrávač vyvoláte, klidně i v uzamčeném stavu.

Poslední překvapení najdeme na zadní straně. Je jím po celé šíři spodní strany perforovaný zadní kryt s blízkým logem Xperia. I když se reproduktor nachází jen v jeho levé části, hraje opravdu hlasitě a skvěle a při hudebním projevu nedochází k žádným výraznějším deformacím či rezonancím, což je na takto levný smartphone obdivuhodné. Uprostřed se sluní opět stříbrné logo Sony, výše potom čočka 3 Mpx fotoaparátu (LED blesk chybí) a ještě nad ní potom sekundární mikrofon. V útrobách nalezneme slot na microSD kartu, slot na klasickou, tedy miniSIM kartu a potom baterii Sony BA900 s kapacitou 1700 mAh. NFC anténu nebo cívku indukčního nabíjení bychom zde hledali marně.

Celkově hodnotím zpracování přístroje na jedničku, nikde nic nevrže a vše důkladně lícuje. I v ruce sedí Xperia E1 skvěle, s hmotností 120 gramů a rozměry 118 × 64 × 12 mm je pocitově vše v pořádku, i když tloušťka by mohla být menší. Zadní kryt jde snímat poměrně obtížně, o ulomení kotvících paciček se ale nebojím. Trochu mě mrzí, že i když jsme měli na test černé barevné provedení, černá barva přístroje se barevně neshodovala s provedením vždy černých prvků po obvodu přístroje. Druhá věc, která mě mrzí, je až zbytečně laciné zpracování zadního krytu, který je vyroben z obyčejného hrubého a tvrdého plastu, toho, na němž se vám okamžitě začnou potit ruce. Zde mohlo Sony plast alespoň trochu ozvláštnit.



Nečekaně povedený displej

Jak jsem zmínil již výše, zobrazovač má úhlopříčku 4", na níž disponuje rozlišením 480 × 800 obrazových bodů. Technologie displeje je obyčejné TFT TN, což u Sony býval vždy problém. Zde ale displej vypadá opravdu povedeně, a to nejen na svoji třídu. Rozpětí jasu je dostatečné, senzor jasu reguluje displej také bez chyb a pozorovací úhly jsou taktéž v pořádku. Na čtyřech palcích pro někoho nedostatečné rozlišení také nedělá žádnou neplechu, i přes hustotu 233 PPI není s hrubostí displeje žádný problém.

Problémem však může být něco jiného. Jednak je displej kryt obyčejným tvrzeným plastem, takže se poměrně prohýbá a na škrábance také nebude extra odolný, ale hlavně na přímém slunečním světle displej chytne mléčné zbarvení, zřejmě kvůli lomu světla právě přes krytí displeje (či kvůli špatné odrazivosti), a vše je najednou velmi špatně čitelné, i na maximální jas. Druhým problémem jsou ovládací tlačítka na displeji. V některých aplikacích se sama skryjí, jinde ale ubírají cenné pixely a právě zde může být nízké rozlišení problémem.



Výkon: čekám dlouho

Xperia E1 běží na operačním systému Android ve verzi 4.3 Jelly Bean, hnacím ústrojím potom je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8210 s taktem 1,2 GHz na jádro, 512 MB paměti RAM a grafický akcelerátor Adreno 302. To by samo o sobě, vzhledem k nízkému rozlišení displeje, nemuselo být problémem. Jenomže je, a hodně. Přitom nechápu proč, jiné (a i mnohem starší) levné modely od Sony byly skvěle optimalizované. Zapnutí přístroje trvá dlouho, vše se musí nejprve inicializovat, aplikace se spouštějí dlouho, i když je přístroj čerstvě zapnutý, po odemčení se namísto trojice ovládacích tlačítek zobrazí načítací kruh, než se objeví tlačítka, notifikační roletka se stáhne až za dvě vteřiny, atd. Optimalizaci Sony u tohoto modelu prostě nezvládlo, i když samotný chod jednotlivých aplikací zase takový problém nedělá.

Vnitřní paměť sice podle specifikací výrobce činí 4 GB, pro uživatele jsou však dostupné pouhé dva a skutečně volných je jen 1,3 GB, a to je žalostně málo. Ano, je zde slot na paměťovou microSD kartu až do velikosti 32 GB, ale paměťová karta nevyřeší všechny nedostatky místa. Stejně tak jsou problémy s pamětí RAM, která k pohodlnému používání také zrovna nepřispívá. Po pouhém zapnutí přístroje a tedy běhu pouze nutných procesů je z 512 MB volných maximálně pětina, tedy pouhých 100 MB. Spustíte jednu dvě náročnější aplikace a jste stěží na polovině, ani zde se Sony moc nepředvedlo.

Z hlediska výdrže je na tom Xperia E1 všelijak, procenta baterie mizí zcela nepředvídatelně. Když byste řekli, že v klidu odpočívá, procenta mizí snad rychleji, než když ji používáte. Baterie s kapacitou 1700 mAh vám ale garantuje pracovní den na jedno nabití, to si však musíte odpustit přehrávání filmů, streamování videa nebo hraní her. Naštěstí i zde Sony připravilo správce napájení a skvělý režim STAMINA, který dokáže s baterií doslova divy, a tak když potřebujete, výdrž dokážete celkem slušně prodloužit.



Systémové aplikace: jen pro obratné prsty

Proč jen pro obratné prsty? Protože, jak bylo zmíněno v předchozí kapitole, systémová tlačítka na displeji zabírají nějaký prostor, konkrétně 56 obrazových bodů z 800 na výšku. Na 4" displeji je ztráta 1/16 rozměru poměrně dost, obzvláště pro aplikace, kde budete zadávat text. Klávesnice je totiž opravdu miniaturní, speciálně spodní řada. A pokud jsem si na to, že se mi na klávesnici špatně píše, stěžoval už u Xperie Z1 Compact se 4,3" displejem, pak tady už jsem pomalu psát nemohl.

Umí i ruský GLONASS



Jak již bylo zmíněno v první kapitole, marně bychom u Xperie E1 hledali NFC či bezdrátové dobíjení. S ohledem na cenovku však může být potěšující Bluetooth ve verzi 4.0 či podpora ruského GLONASSu. Dále je zde samozřejmě Wi-Fi konektivita s funkcí Hotspot, GPS čip s podporou asistovaného GPS, z fyzických konektorů potom dvojice microUSB a 3,5 mm Jack. Potěšující je široká škála podporovaných formátů hudby i videa, zejména kvůli vlastním multimediálním aplikacím od Sony. Z hudby jsou podporovanými formáty MP3, 3GPP, MP4, ADTS, AMR, SMF, XMF, OTA, RTTTL, RTX, iMelody, WAV, OGG, FLAC, podporované formáty videa potom jsou 3GPP, MP4, M4V, MKV, AVI, XVID, WEBM.



Fotoaparát: jen proto, aby tu byl

V Xperii E1 použitý snímač má rozlišení 3 Mpx. A tím bychom vlastně mohli skončit, protože nic víc za řeč nestojí. Samozřejmě, to je s trochou nadsázky, Xperia E1 umí softwarovou stabilizaci obrazu, umí pořizovat HDR snímky, umí geotagging, umí fotit panorama, umí zvláštní efekty i spoustu dalších věcí. Nastavíte si kompenzaci expozice, vyvážení bílé, vyberete příslušnou scénu, nastavíte ISO, ale to všechno jenom tehdy, pokud máte nastaven manuální režim. Po každém restartu telefonu vám bude telefon nutit plnou automatiku. Ani to ale není největší problém. Tím je skutečnost, že Xperii E1 chybí přisvětlovací LED dioda a že nemá autofocus, což z předchozích řádků dělá zbytečné povídání.

Ano, autofocus neměly dlouhou dobu ani Symbianové Nokie, ale to už je dávno. V dnešní době má autofocus a LED blesk i v této cenové kategorii kde kdo. S Xperií E1 tedy nevyfotíte ani makro, ani dokument, i když samozřejmě tyto režimy nabízí. Výsledná kvalita fotografií potom také v dnešní konkurenci neobstojí, a to ani rozlišením. Fotoaparát je u Xperie E1 prostě jen proto, že na zádech dnešních smartphonů bývá. A to je škoda. Lépe na tom není ani video, které umí Xperia E1 pořizovat v maximálním rozlišení 800 × 600. Vždyť v podstatě stejné video ve VGA rozlišení umí pořizovat hloupá Nokia za tisíc korun.



Závěr: sází na kvalitu hudby

Plusy:

kvalita zpracování

notifikační diody

hudební přednes

kvalitní displej

slot na microSD kartu

Minusy:

špatná optimalizace

slabý fotoaparát

chybí LED blesk

malá vnitřní paměť

Sony Xperia E1 je svérázný telefon. Aktuálně jej můžete pořídit za cenu okolo 3 500 korun, což v podstatě odpovídá tomu, co dokáže nabídnout. Jejími hlavními přednostmi bude zajisté designové pojetí včetně prodejních barev, konstrukční pevnost, skvělé hudební podání, kvalitní displej a přístup k multimédiím a sociálním sítím za nízkou cenu. Největšími nevýhodami bude nízký výkon, malá dostupná vnitřní paměť, celkově špatná optimalizace či mizerný fotoaparát.



A otázka konkurence? Hlavně tady to bude mít Xperia E1, ideální hudební telefon pro mladé, velmi těžké. Pokud se vám zachce klasické konstrukce, vyvedené v kovu a rozhodně s kvalitnějším fotoaparátem, potom je tu Nokia 515. Vyrovnanou konkurencí je Huawei Ascend Y530, též telefon pro mladé. Ten nabídne zejména lepší fotoaparát, lepší optimalizaci prostředí, ale také o půl palce větší displej. Stejně je na tom také Samsung Galaxy Trend Plus, ten nabídne rovněž lepší fotoaparát, více paměti RAM, ale horší baterii. Žralokem této cenové kategorie je potom Nokia Lumia 520, která se blýskne celkovou optimalizací, lepším fotoaparátem a podporou od výrobce, avšak pohání ji jiný operační systém - Windows Phone 8.

Panská 96, J. Hradec

Klášterská 81, J. Hradec

www.ydd.cz

721-04 00 24

zakaznicky.servis@ydd.cz