Resumé

Samsung Galaxy Core Plus


Samsung Galaxy Core Plus
480 Kč
+splátky dle přání

Volný neblokovaný

Do druhého dne

Poznámka 1

Za starý mobil vyplatíme 200-8000Kč

Poznámka 2

Přetažení kontaktů a kompletní nastavení v ceně

Samsung Galaxy Core Plus je stylový smartphone kompaktní velikosti a oblých tvarů, který vám skvěle padne do ruky. Na dostatečně velkém 4,3palcovém displeji uvidíte vše přehledně a v jasných barvách. Dvoujádrový 1,2 GHz procesor zajišťuje optimální výkon telefonu a bezproblémový multitasking. S 5 Mpx fotoaparátem snadno a kvalitně zachytíte všechny momentky a dokonce při pořízení snímku můžete zachytit i zvuk pro ještě živější vzpomínky. Pokročilé uživatelské rozhraní Motion vám umožní ovládat telefon velmi jednoduše a intuitivně tak, aby vám zjednodušoval každodenní život.

Dostupné barvy: Černá, Bílá
Plusy



Mínusy




Info výrobce


Samsung Galaxy Core Plus


Sítě a bezdrátové připojení

Síťová infrastruktura: GSM / 3G HSPA+

Síť 2G: EDGE / GPRS (850 / 900 / 1.800 / 1.900 MHz)

Síť 3G: HSDPA 21 / HSUPA 5,76 (900 / 2.100)

Wi-Fi: 802.11b/g/n 2,4 GHz

Wi-Fi Direct

Profily Bluetooth: DI, MAP, PBAP, A2DP, AVRCP, HFP, HSP, OPP, SAP, HID, PAN

NFC (UICC)

KIES



Chipset

Typ čipové sady: dvoujádrový aplikační procesor

Rychlost procesoru 1,2 GHz



Senzory

Snímače: snímač zrychlení, geomagnetický snímač, snímač vzdálenosti



Konektivita

USB 2.0

Stereofonní konektor na sluchátka 3,5 mm

Externí paměťový slot microSD (max. 64 GB)

Podpora jedné SIM karty

Micro USB



Služby a aplikace

Samsung Apps

Ke stažení ze služby Samsung Hub na konci prosince 2013 (v závislosti na zemi)

Ke stažení ze služby Samsung Hub na konci prosince 2013 (v závislosti na zemi)

ChatON

ActiveSync

Kompatibilita s podnikovými službami: ODE, EAS, MDM, VPN



OS

Android 4.2



Paměť

Paměť: 6 GB RAM (LPDDR) + 4 GB eMMC



Fyzické specifikace

Rozměry 129,7 x 65,95 x 9,4 mm

Hmotnost 132,5 g



Baterie

Kapacita baterie: 1.800 mAh

Doba používání internetu až 8 hodin (3G)

Doba používání internetu až 9 hodin (Wi-Fi)

Doba přehrávání videa až 8 hodin

Doba přehrávání hudby až 40 hodin

Kapacita baterie 1.800 mAh

Nabíjení prostřednictvím rozhraní USB

Doba hovoru až 9 hodin (W-CDMA)

Doba v pohotovostním režimu až 320 hodin (W-CDMA)



Audio a Video

Formát videa

Záznam videa: H.263+ AMR NB, H.264 + AAC

Dekódování videa: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

Rozlišení videa: přehrávání a nahrávání videa v rozlišení HD (1280 x 720)

Snímková frekvence videa: až 30 sn./s

Formát zvuku: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA



Displej

Technologie displeje: TFT

Barevná hloubka: 16 mil.

Velikost displeje: 4,3´

Rozlišení displeje: 480 x 800 (WVGA)



Fotoaparát

Rozlišení předního fotoaparátu 0,3 Mpix (VGA)

Rozlišení zadního fotoaparátu 5 Mpix

Blesk LED

Automatické zaostřování



Barva

Bílá, černá, růžová (v závislosti na zemi)



GPS

A-GPS, GLONASS



Recenze odborníků

Samsung Galaxy Core Plus


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Upravené verze stávajících modelů s drobnými inovacemi, Galaxy Core Plus a Trend Plus v redakčním testu.



Samsung v letošním roce na trh vypustí lehce upravené verze dřívějších modelů, kterým dá přízviska Neo (např. Note 3 Neo), Lite (Tab 3 Lite) či Plus. Poslední označení se týká dnes testovaných novinek Core Plus a Trend Plus, které vycházejí z loňských modelů Galaxy Core a Galaxy Trend. V případě Core Plus jsou novinky patrné u novějšího Androidu, natáčení 720p videa a přibylo také NFC, naopak uživatelská paměť se smrskla o polovinu na 4 GB a operační paměť má místo 1 GB velikost 768 MB. Trend Plus je oproti předchůdci lépe vybaven, má dvoujádrový procesor, větší operační paměť a novější Android. Změny tedy nejsou nijak zásadní, Samsung pokračuje v nastoleném trendu zahltit trh co nejvíce smartphony s co nejmenšími rozdíly



V prvních minutách testování...

První dojem z telefonů byl zvláštní, jako bychom je již v redakci testovali. A skutečně! Vzhled byl upraven pouze drobně, specifikace se liší jen v malých detailech, takže máme v rukou další smartphony, které jsou víceméně stejné, jako již dříve testované modely Galaxy Trend a Galaxy Core Duos. Nejvíce do očí bijící hardwarová podobnost je u modelu Trend Plus, který se liší od nedávno testovaného Ace 3 prakticky jen jiným typem 1,2GHz procesoru a má o 142 MB menší paměť RAM. Při procházení nabídek to vypadá na slušnou porci funkcí, která je tu a tam vylepšena či pohoršena (natáčení videa, podpora kodeků, NFC), zejména na úkor ceny.

Menší kapacity operační paměti při prvních krůčcích nijak nevadí, pro základní používání zařízení zdá se bohatě postačí. U obou smartphonů však citelně postrádáme vibrační odezvu senzorických tlačítek, levnějšímu modelu bychom to snad i odpustili, u dražšího to ale zamrzí. Stejné je to i s absencí automatické regulace jasu, i když nabýváme dojmu, že čidlo je nad displejem skutečně přítomno vedle senzoru přiblížení k displeji. Systémová neprovázanost je pro nás záhadou.



Není bílá jako bílá

Vzhled obou zařízení je podobný, oba modely jsou vyvedeny v bílé barvě, kterou doplňují boční stříbrné lišty. U Trend Plus je lišta širší, u Core Plus naopak užší, ale vzhledově podobná se Samsungem Galaxy S4. Po stránce materiálového zpracování můžeme na čelní ploše očekávat lesklý plastový kryt, do kterého jsou vsazena kontextová tlačítka pod displejem. U levenějšího modelu je nevidíte, dokud nezasvítí, dražší zařízení má na krytu umístěny jejich logotypy. U senzorů nám chybí snad jen adekvátní vibrační odezva. Samsung se nevzdává své dlouholeté tradice a jako jeden z mála stále nabízí hardwarovou klávesou Home, která se poměrně pohodlně ovládá. LCD displej má rozlišení 480 × 800 obrazových bodů, v případě Core Plus má větší úhlopříčku, kvalitu ale mají oba stejnou. Při bočních pohledech dochází k mírné korekci barev, na sluníčku jsou panely hůře čitelné, a to i při nastaveném maximální jasu. U obou modelů bohužel chybí automatická regulace jasu, musíte jej nastavovat manuálně např. pomocí jezdce v horní výsuvné liště.

Záda shodně disponují 5Mpix fotoaparátem s LED přisvětlením a hlavním reproduktorem. V případě Core Plus je zadní kryt vyroben z lesklého vzorovaného plastu, jenž se nejvíce blíží opět zadnímu krytu Galaxy S4, otisky prstů a nečistoty na něm však nejsou nějak výrazně viditelné. Na druhou stranu po čase používání zamaštěná záda v dlani až nečekaně prokluzují. Horší je to však u Trend Plus, kde jsou záda vyrobena z obyčejného matného plastu, který bychom na dotek mohli přirovnat k listu papíru do tiskárny. Na zádech snadno ulpívají nečistoty i smítka prachu.

Zbylé ovladače a konektorová výbava zůstávají stejné. Na levém boku jsou umístěny regulátory hlasitosti, na pravém zase zamykací klávesa. Spodní hrana je věnována microUSB konektoru ve standardu USB 2.0, a to pro datové přenosy a nabíjení. Na horní hraně je umístěn pouze 3,5mm sluchátkový konektor. Pod zadním krytem Trend Plus je umístěn 1 500mAh akumulátor, nad ním je pak k dispozici slot pro SIM standardní velikosti. MicroSD karty se vkládají z pravého boku, slot je chráněn plastovou záslepkou. Core Plus je již telefonem nové generace, což poznáme již z produktového označení SM-G350, takže v útrobách najdeme slot pro microSIM a microSD nad sebou. Baterie má navíc větší kapacitu, 1 800mAh. Co se týká výdrže, dostali jsme se při běžném používání mezi tři až tři a půl dne na jedno nabití. Testovací podmínky zahrnovaly neustále připojení k mobilnímu internetu či přes Wi-Fi, denně dvouhodinové brouzdání na webu a zhruba půl hodiny hovorů každý den. Aktivní byl také Exchgane e-mail, každý den jich dorazilo a odešlo zhruba 30. Jas byl nastaven na poloviční úroveň.

Core Plus na nás působí příjemnějším dojmem, možná proto, že rohy nejsou až tak zaoblené. Vzdáleně bychom jej mohli vzhledově přirovnat ke Galaxy S4 či k nedávno testovanému Galaxy Express 2. Oba testované modely velmi dobrou kvalitu zpracování, plasty přiléhají a nikde nic nevrže, ani při snaze o násilné kroucení. Na druhou stranu oba výrobky vypadají velmi podobně jako dřívější modely, ze kterých vychází, navíc se podobají i jiným modelům Samsungu. Ve střední třídě jihokorejského výrobce jsou rozdíly ve funkcích a vzhledu minimální.



Dvě jádra a stejná velikost RAM

U obou zařízení najdeme dvoujádrový procesor Broadcom BCM21664T o taktu 1,2 GHz s příslušným grafickým adaptérem, který výkonově nedosahuje na papírově ekvivalentní Adreno 305 u Ace 3. Zřejmě proto se u obou modelů nepodařilo dokončit všechny testy 3D Marku, který přestal odpovídat a někdy i doslova vynutil restart. Zbývající hodnoty jsou již podobné s Ace 3, což můžeme potvrdit i přímým srovnání běžné ovladatelnosti. Není to žádná hitparáda, díky starší verzi Androidu, která není optimalizována pro menší paměti RAM, se budete muset uskrovnit.

I kapacita operační pamětí je stejná, systémově adresovatelných je 717 MB, po najetí systému zbývá u Trend Plus necelých 200 MB pro aplikace spouštěné uživatele, v případě Core Plus je volná paměť ještě o 30 MB menší. Co se týká výkonu, při běžném používání systému je výkon dostatečný, místy ale musíte smířit se zpomalením. To je patrné zejména při otevírání náročnějších her a aplikací nebo třeba při přepnutí na stránku s Widgety. Značně zpomalené reakce vídáme i při stahování souborů z internetu nebo při stahování doplňkového datového souboru pro hry a aplikace. Vteřinovou prodlevu jsme zaznamenali i při probuzení telefonů klávesou Home či zamykacím tlačítkem, občas se prodleva protáhne i na dvě vteřiny, takže si nejste v první chvíli jisti, zdali telefon požadavek na rozsvícení displeje skutečně zaznamenal.

interní paměť má tabulkově kapacitu 4 GB, část však zabírá ROM a předinstalovaný obsah. Z interní 2,15GB paměti je uživateli k dispozici zhruba 1,5 GB. To by ještě před pár lety bylo slušné číslo, bohužel dnes je to již pod minimální hranicí. Na nedostatek prostoru tak narazíte zejména u her s velkými datovými soubory, ty se totiž nejprve stahují do interní paměti a až poté se případně přesouvají na vloženou paměťovou kartu. V telefonech jsme tak nedokázali stáhnout Asphalt 8, Modern Combat 4 a další paměťově náročné tituly, takže s tímto omezením musíte počítat. Slot pro paměťové karty si poradí až s 64GB microSD, s většími počty souborů je patrné i drobné zpomalení v souborovém manažerovi. Připojení k počítači je řešeno přes režim MTP, chybí tedy plnohodnotné Mass Storage. Projevuje se to pomalejšími přenosy, nemožností vícenásobného kopírování (více souborů najednou přenesete, nemůžete ale začít více kopírovacích úloh najendou) či při pomalém vykreslování náhledů nafocených fotografií.

Bezdrátová konektivita se nese ve znamení EDGE, UMTS s HSPA, pro místní připojení je k dispozici W-Fi i Wi-Fi Direct pro sdílení souborů. Lokálně mohou telefony komunikovat s příslušenstvím přes Bluetooth, oficiální podporu správcovské aplikace pro hodinky Galaxy Gear ale nečekejte. NFC může být využito na zapisování a čtení NFC štítků pouze u modelu Core Plus, v základu však chybí podpůrná aplikace na jejich čtení, zobrazují se jen informace v podobě čistého textu. NFC čtečka je již nové generace, takže neokáže přečíst štítky TecTiles první generace, které vybočovaly z veškerých dnes zavedených standardů. Android Beam slouží k přenosu základních dat (videa, kontakty, odkazy), S Beam slouží ke spárování s jiným telefonem a ustavení datového proudu přes Wi-Fi Direct. Fixace GPS je otázkou několika vteřin, a to i bez povolení podpůrného pozicování Wi-Fi sítí. V základu jsou připraveny Google mapy, samozřejmě si můžete doinstalovat i offline navigační řešení. Zdrojem aplikací, ať již placených či bezplatných, je Google Play a SamsungApps.



TouchWiz, bez výjimek

Jihokorejský výrobce do všech modelů prodávaných pod svou značkou dodává grafickou nadstavbu TouchWiz a nejinak je tomu i u dvojice aktuálně testovaných zařízení. Pohotovostní režim je opět dělen na řad podobrazovek, maximálně jich můžete mít nastavených až sedm, jedna, a můžete si vybrat která, je označena ikonou domu, na tu se vrátíte po stisknutí klávesy Home. Na plochy je možno umisťovat zkratky, složky s aplikacemi a widgety. Těch je opět poměrně slušná nabídka, samozřejmě se počítá i s tím, že si na plochu umístíte i doinstalované miniaplikace.

Hlavní nabídka má rozvržení 5 × 4 ikony, můžete ji však přeměnit i na listovací seznam. To se jinak stane automaticky, když aktivujete snadný režim domovské obrazovky. V tom případě se vám na pohotovostní ploše objeví obrovské ikony aplikací a matice oblíbených zástupců. V praxi to zřejmě využijí si jen lidé s horším zrakem. V hlavní nabídce můžete přes kontextové menu skrýt nepoužívané aplikace (ty přednastavené totiž bez rootu nelze odstranit) nebo některé rovnou odinstalovat.

Horní výsuvná lišta umožní mimo evidence notifikací i rychlé zapnutí a vypnutí vybraných funkcí. V jednu chvíli je jich vidět maximálně pět, další zobrazíte pohybem do stran. Zaplnit můžete maximálně deset pozic, na výběr je celkem čtrnáct možností. V liště je také umístěn jezdec pro manuální regulaci jasu, protože automatická regulace není implementována. Zamykací obrazovka může obsahovat zástupce na vybrané funkce i několik widgetů, ke kterým se dostanete potažením obrazovky doprava. Tyto widgety jsme však při testování nikdy nevyžili. Zabezpečit telefon můžeme mimo základních hesel a znaků i vlastním obličejem, což funguje poměrně bezchybně. Pokud se detekce nezdaří, musíte použít souběžně nastavené heslo.

Uživatelské nastavení je laděno do záložek, jak jsme zvyklí z předchozích generací. Užitečná je možnost změny druhu a velikosti systémového fontu, blokovací režim pak zamezí tomu, aby vás volání nebo přijatá zpráva vzbudila uprostřed noci. Můžete si však vybrat, který kontakt se vám i přes všechny restrikce dovolá a dopíše. Gest je pouze několik, ovšem jsou poměrně užitečná. Otočení displeje dolů má za následek utlumení zvuků a vyzvánění.



Komunikace hlasová a datová

Telefonní seznam se nijak neliší od dřívějších modelů, uživatelské rozhraní je opět laděno do čtyř záložek, ve kterých najdete číselník, skupiny pro hromadnou adresaci zpráv a e-mailů, oblíbené kontakty označené hvězdičkou a samotný seznam, ve kterém lze vyhledávat postupným psaním nebo rolování ve sloupci písmen. Ke každému kontaktu lze mimo fotografie a několika čísel přidat spoustu dalších údajů. Samotná kvalita hovoru byla poměrně dobrá, občas byl ve sluchátku slyšet jemný šum na pozadí, protistrana ale vždy rozuměla bez problémů. Příjem signálu také nijak nevybočovat ze standardu dříve testovaných přístrojů.

Textové zprávy se sdružují do konverzací, kde je příjemce a odesílatel barevně odlišen. Na připravené QWERTY klávesnici se nám na výšku nepsalo moc dobře, protože jsou jednotlivé klávesky až moc blízko při sobě, situace je trochu lepší u většího Galaxy Core Plus, u obou telefonů však při psaní citelně chybí vibrační odezva. Pokud jste si navykli na alfanumerickou klávesnici, můžete na ni přepnout, ale jen v režimu na výšku. O něco lepší výsledky jsme měli při psaní na šířku displeje, případně při souvislém zadávání tahem prstu, v závislosti na čemž se filtrují slova, která jsme měli na mysli, pomocí slovníku T9. V případě připojení k internetu se nabízí i hlasové zadávání přes servery Googlu, které až na výjimky funguje výborně.

Doručeným textovkám v konverzačním režimu můžete bočními regulátory měnit velikost písma nezávisle na velikosti systémového fontu. Jakou velikost nastavíte, s takovou se bude aplikace Zpráv spouštět i příště. E-mailový klient nabídne mimo navázání POP3 a IMAP účtů i Exchange s push notifikacemi, stejného výsledku docílíte při používání nativního Gmailu, který je nutný pro spuštění řady služeb. Přes internet můžete v základu využít komunikaci přes klienta Hangouts (dříve Google Talk) a ChatOn.



Předpřipravené aplikace

Základní organizační výbava se skládá z hodin, budíků, kalkulačky, záznamníku a správce souborů. Oceňujeme přehledný kalendář S plánovač, do kterého je možné ukládat úkoly a události s upozorněními. Kalendář má i přehledný widget na plochu. Poznámky jsou pouze jednoduché, můžete je však ochránit PIN kódem proti nechtěnému přečtení. K prohlížení internetu si můžete vybrat Google Chrome nebo nativní prohlížeč Samsungu, záviset bude na uživatelských preferencích, protože jejich rychlost přecházení mezi stránkami, při rolování a zoomu byla obdobná. S překladač bohužel moc šancí nedostane, protože si neumí poradit s češtinou.

Hudební přehrávač dělí hudbu podle řady kritérií, při přehrávání může být zobrazen obrázek alba, ze kterého skladba pochází. Můžete si vybrat i mezi několika nastaveními ekvalizéru, které jsou smíšené i se zvukovými efekty, případně si navolit vlastní hodnoty. Adapt Sound může upravit tóny zvlášť pro pravé a levé ucho, samotná kvalita přehrávání ve sluchátkách je spíše lepším průměrem. Basy nejsou moc výrazné a ocenili bychom i o něco vyšší hlasitost. S adekvátním nastavením ekvalizéru ale budete spokojeni. Pokud vás vaše empétrojky, vždy je tu ještě FM rádio s automatickým laděním. Sluchátka slouží jako anténa, po jejich připojení ale můžete zvuk přesměrovat do reproduktoru.

Videopřehrávač si poradí s *.mp4 i *.avi soubory, titulky do nich přidáte přes kontextovou nabídku nebo tak, že soubor textového přepisu pojmenujete jako video a uložíte v kódování UTF-8. Titulkům můžete nastavit vlastní druh písma, velikost a barvu, pokud nesedí, lze je přesynchronizovat. Oproti dřívějším modelům Samsungu není možné video zobrazit v malém plovoucím rámečku, bylo by to stejně na škodu, protože zbývající plocha na displeji by byla poměrně malá. Funkce miniovladač pak může spodní ovládací prvky přesunout blíže jednomu nebo druhému okraji, to bychom ocenili spíše o pěti a vícepalcových modelů, u testované dvojice palcem všude pohodlně dosáhnete.



Fotoaparát fotí hůře v šeru

Fotografická aplikace má stejné rozvržení jako u předchůdců, pravý pruh je vyhrazen pro spouště focení a videa, nechybí zde ani výměr režimů. Mimo automatiku oceníte panoramatické snímky, nahrávání zvuku k fotografiím či noční režim, u něj ale nečekejte žádné zázraky. Ze spodní lišty můžete na hledáček rychle aplikovat dostupné efekty, přes levý spodní roh vstoupíte do galerie. Nastavení se ukrývá v levém horním rohu, doporučujeme nejprve upravit rozlišení, protože telefon je v základu nastaven na širokoúhlý formát 5:3. Z dalšího uživatelského nastavení je přítomno vyvážení bílé, blesk nebo časovač. Ostření může být nastaveno na automatiku nebo na makro, po stisknutí spouště se obraz zaostří a dojde k pořízení snímku.

Samotnou kvalitu snímků můžeme zařadit k lepšímu průměru, na sluníčku jsou snímky poměrně povedené, byť místy dochází k přepalům u ostrých přechodů mezi světlem a stínem. V přítmí nebo šeru jsou ale fotografie hodně zašuměné a neostré. To stejné platí i o natáčených 720p videích. Nafocené fotky můžete procházet v galerii a po stažení Editoru fotografií ze SamsungApps i rovnou upravit.



Plusy:

WVGA displej, dvoujádrový procesor

dobré konstrukční zpracování

přítomnost NFC (u Core Plus)

za dobého osvětlení kvalitní fotografie

slušná porce předpřipraveného obsahu



Minusy:

absence notifikační diody

výrazná podobnost se staršími modely

občasné zpomalení systému

chybí vibrační odezva klávesnice a senzorických ovladačů

absence automatické regulace jasu

horší kvalita natáčených videí

Panská 96, J. Hradec

Klášterská 81, J. Hradec

www.ydd.cz

721-04 00 24

zakaznicky.servis@ydd.cz