Resumé

Lenovo A820


Lenovo A820 Aktuální informace
na Info-Lince

Lenovo A820 - Velmi elegantní smartphone, který zaujme především špičkovým výkonem, podporou 2 SIM karet a v neposlední řadě příznivou cenou. Jistě také potěší multidotykový 4,5 palcový IPS displej s rozlišením 960 x 540 bodů.

Telefon pohání výkonný čtyřjádrový procesor MTK MT6589 Cortex-A7 taktovaný na frekvenci 1,2 GHz, který doplňuje 1 GB operační paměti RAM. Data lze ukládat na vnitřní paměť o velikosti 4 GB, kterou lze snadno rozšířit microSD kartou až do hodnoty 32 GB.

Pro pořizování fotografií je připraven 8 MPx fotoaparát s automatickým ostřením, video potom lze nahrávat až v HD rozlišení 720p. Kromě množství senzorů, nabízí telefon také GPS modul s podporou A-GPS. Ve výbavě nechybí ani FM rádio, wi-fi či bluetooth.
Plusy

výkonný hardware příznivá cena podpora dvou SIM karet design a zpracování svižné reakce systému

Mínusy

zbytečně velký rámeček okolo displeje softwarové chyby, nekompletní lokalizace absence přisvětlovací diody u fotoaparátu kvalita fotografií a videa průměrná výdrž při obou aktivních SIM a přehrávání videa


Info výrobce


Lenovo A820


Parametry:

Procesor: MTK MT6589 Cortex-A7, čtyřjádrový, 1.2 GHz

OS: Android 4.1 - Jelly Bean

Displej: LCD IPS, kapacitní 4,5palce, 960 x 540 bodů

Operační paměť: 1 GB RAM

Interní paměť: 4 GB

Paměťové karty: microSDHC až 32 GB

Fotoaparát: 8 MPx, videa v HD rozlišení 720p

Konektivita: Wifi, Bluetooth, GPS, microUSB 2.0, 3,5 mm Jack

Baterie: 2000 mAh

Rozměry: 135 x 68.2 x 9.9 mm

Hmotnost: 151g

Dual SIM: Ano

Recenze odborníků

Lenovo A820


Na českém trhu se začaly objevovat chytré telefony společnosti Lenovo lákajícími především na příznivý poměr ceny a výkonu a podporu dvou aktivních SIM karet. Recenzovaný model A820 je jedním z nich. Zaslouží si vaši pozornost nebo je lepší se mu obloukem vyhnout? Zatímco u nás se telefony od Lenova teprve začínají zabydlovat, v Číně se jedná o jednoho z nejvýznamnějších hráčů.



Obsah balení

Krabička, v níž Lenovo A820 zakoupíte je poměrně velká a tak vzbuzuje naděje, že se uvnitř bude nacházet něco více než jen nabíječka a smartphone samotný. A do určité míry je to pravda – naleznete zde totiž ještě velmi bídná pecková sluchátka a několik brožur. Na displeji telefonu je nalepena matná folie, nutno ale říct, že během desetidenního používání byla natolik poškrábaná, že bylo lepší ji strhnout.

Pouzdro nebo paměťovou kartu zde nehledejte, na druhou stranu, vzhledem k ceně se to určitě dá pochopit.



Design a zpracování: Zbytečně velký rámeček

Na recenzi nám Lenovo A820 dorazilo v bílé barvě, alternativou je pak ještě černo-fialové provedení. Nejkonzervativnější zákazníci požadující výhradně černou tak budou zklamaní, ani v bílé se však nejedná o nějak výstřední zařízení. Vzhledově Lenovo A820 neurazí, ale ani nenadchne. Okolo boků se design snaží oživit stříbrná linka imitující kov, jedná se však pouze o plast, který má tak v konstrukci telefonu výhradní zastoupení.

Asi největším problémem je zbytečně široký rámeček okolo displeje, který by klidně mohl být poloviční, a to zejména v oblasti tlačítek pod displejem. Výška 135 milimetrů a šířka 68,2 milimetrů jsou tak hodnoty asi o milimetr menší, než u Samsungu Galaxy S4, jenž však nabídne u půl palce větší displej.Tloušťka 9,9 milimetrů pak spadá do průměru a hmotnost 151 gramů taktéž. Poslední dvě jmenované položky však nejsou zdaleka tak na překážku, jako právě výška a šířka. I tak se ale telefon v ruce drží dobře, napomáhá tomu matná povrchová úprava plastu.Rozmístění ovládacích prvků nijak nevybočuje z řady. Na pravém boku v horní polovině tak naleznete kolébkový ovladač hlasitosti, vypínací tlačítko se pak nachází vpravo na horní straně. Vzhledem k velikosti bychom ho raději viděli na boku, dá se na to ale zvyknout. Své místo našly nalevo od vypínací klávesy také microUSB konektor spolu s 3,5mm jackem.Samotná kvalita zpracování je na dobré úrovni, zavrzání se od zadního krytu ozve pouze při cíleně silném zmáčknutí a ten samotný na svém místě drží bezchybně. Vzhledem k ceně považujeme za zdařilí i design telefonu.



Hardware a zvuk: Solidní výkon

Srdcem Lenova A820 se stal čtyřjádrový procesor Mediatek MT6589 postavený na úsporných jádrech Cortex-A7. Ta jsou taktována na 1,2 GHz a v kombinaci s grafickým akcelerátorem PowerVR SGX544 nabídnou na danou cenovou kategorii velmi solidní výkon.



Společně s 1 GB operační paměti tak zařízení nabídne dostatečný výkon na ukázkově plynulý běh operačního systému Android 4.1.2 a také na méně náročné 3D hry či přehrávání HD videa (u Full HD se již mnohdy setkáte s nepříliš plynulým přehráváním).

Mile nás překvapil vestavěný hlasitý reproduktor. Ne, že by podával nějak oslnivé výsledky v ohledu kvality (ačkoliv nijak tragická také není), ale vysoká hlasitost zajistí, že vyzvánění nepřeslechnete ani v hlučnějším prostředí. Zvukový výstup do sluchátek pak spadá do průměru a běžnému posluchači tak bohatě postačí.



Displej: Za málo peněz hodně obrazu

Lenovo A820 láká na 4,5palcový IPS displej s rozlišením qHD (540 x 960 px), což má za následek jemnost 245 ppi. Rastr tak při bližším zkoumání rozeznáte, při běžném použivání vám však rozlišení vrásky na čele dělat nebude. Barevné podání sice není na úplné špici, v dané cenové kategorii však patří k nadprůměru. Potěší široké pozorovací úhly, zklamala nás naopak horší čitelnost na sluníčku.



Celkově použitý panel nesnese srovnání se špičkou, vzhledem k cenovce jej ale lze hodnotit jako podařený. Škoda jen, že místo kvalitního ochranného sklíčka výrobce zvolil jen laciné plastové, zakoupením fólie na displej tak chybu rozhodně neuděláte.



Baterie a výdrž: S jednou SIM zvládne i 2 dny

Kapacita baterie 2000 mAh zní poměrně slibně a při používání jedné SIM karty jsou podobné i výsledky. Telefon bez problému vydrží jeden až jeden a půl dne náročnějšího používání s tím, že mu k večeru zbude něco okolo 15 %. Přes dva dny se však dostanete jen pokud se hodně uskromníte. Při provozu s oběma aktivními SIM kartami má naopak telefon problém zvládnout jeden celý den v zápřahu. Nemusíme asi připomínat, že hraním nebo sledováním videa ve vysokém rozlišení procenta klesají závratným tempem.

To ostatně dokazuje i náš standardizovaný test výdrže zahrnující přehrávání videa v HD rozlišení s vyjmutou SIM, avšak zapnutou Wi-Fi a synchronizací. Do telefonu byla zapojena sluchátka, do nichž proudil zvuk s poloviční hlasitostí, na 100 % pak byl nastaven jas displeje. Lenovo A820 vydrželo 4 hodiny 40 minut, což je podprůměrný výsledek.



Operační systém, bonusové aplikace: Custom ROM v základu? Ano!

Hned v první řadě musíme poukázat na skutečnost, že telefon byl původně určený pro čínský trh a tak na něj čeští prodejci před prodejem nahrávají počeštěnou custom ROM zvanou Lambda ROM postavenou na Androidu 4.1.2 "Jelly Bean". Ta nabídne trochu pozměněné (barevnější) ikonky a některé prvky prostředí, čímž se odlišuje od čistého Androidu, o nijak rozsáhlých změnách zde však mluvit nemůžeme. Zejména pro méně zkušené uživatele může být problémem nekompletní česká lokalizace systému. Nejen v nastavení najdeme mix českých a anglických překladů, u některých aplikací se pak dokonce objeví i čínština, což považujeme za hrubý nedostatek.

V základním nastavení máte pět ploch, na které lze libovolně přidávat zástupce aplikací, kontaktů, záložek nebo widgety. Po prvním spuštění jednotlivé plochy zejí prázdnotou, což je poněkud nezvyklé, jelikož povětšinou na ně výrobce něco přednastaví. Po vstupu do menu vás čeká rozložení 5 x 4 a horizontální posouvání, potěší však přítomná správa spuštěných aplikací.Již jsme se stačili zmínit o tom, že v zařízení je předinstalována custom ROM. V souvislosti s tím je tak telefon již od základu rootnut. To s sebou tak přináší možnosti jako taktování procesoru, potažmo instalování nových ROM, pro nezkušeného uživatele to však může být potenciálně nebezpečné.Bonusové aplikace se zde v podstatě nenachází, přítomen je jen klasický základní balík v podobě kalendáře, kalkulačky, poznámek, správce souborů, přehrávače médií a dalších podobných záležitostí. Pojďme se tedy pozastavit alespoň u některých z nich. Kalendář je znám z čisté verze Androidu a nabízí základní funkčnost v čele s upozorněním na události, synchronizací s Google účtem nebo denním, týdenním a měsíčním přehledem.Potěšil nás předinstalovaný Správce souborů, který sice nepřekypuje funkcemi, na základní použití však postačí. Hodiny nabídnou především nastavení budíku. Ten lze nastavit opakovaně nebo ho odkládat pomocí ovladače hlasitosti. Tato aplikace ještě obsahuje stopky a možnost sledovat světový čas. Kalkulačka je vyvedena v zajímavém retro vzhledu a po přetočení na šířku nabídne i pokročilejší matematické operace. Zajímavým doplňkem je Lenovo Power Manager, kde si můžete zvolit jedno ze dvou přednastavených schémat šetření baterie, popřípadě vytvořit vlastní.



V notifikační liště se nachází čtyři stránky zástupců. První dvě obsahují přepínače různých funkcí jako Wi-Fi, Bluetooth…, ve třetí si pak můžete zvolit jeden z profilů. To je mimochodem další zajímavá funkce, která rozhodně nebývá standardem. K dispozici jsou v základu čtyři a můžete si u nich nastavit nespočet věcí od vyzvánění a jeho hlasitosti až po zvuky kláves. Čtvrtou položkou v liště upozornění jsou GuestMode (režim hosta) a ChildMode (dětský režim), přes slibné názvy se však po kliknutí na ně nic nestane a v nastavení či menu ony položky nenaleznete. Co dodat, třeba se dočkáme po aktualizaci vestavěné ROM, na dojmu profesionality to však nepřidá. A doufejme, že distributor zapracuje i na lepší české lokalizaci.



Multimédia

Předinstalovaný hudební přehrávač je pouze standardním Android přehrávačem v bílém převleku. Chválíme podporu formátu FLAC, naopak nemožnost se dostat z přehrávací obrazovky jinak, než vyvoláním nastavení a klepnutím na položku knihovna je trochu krkolomné a raději bychom pro tento účel viděli samostatnou ikonku.



Zklamal nás vestavěný přehrávač, který si neporadí ani s titulky, ani s přehráváním Full HD videa. S videem v rozlišení 1920 x 1080 px si telefon v případě doinstalování alternativního přehrávače z Obchodu Play poradí, s perfektní plynulostí ale nepočítejte a je tedy lepší vsázet spíše na klipy v rozlišení HD.



Telefonování, zprávy, DualSIM

Aplikace pro vytáčení čísel, kontakty a posílání zpráv je propojena a pomocí spodní lišty v nich zobrazované mezi nimi můžete přecházet. Jednoduché, elegantní. Chválíme. Jinak nabídnou zcela základní funkčnost, kontakty jsou abecedně seřazené s možností rychlého vyhledávání na pravé straně, zprávy pak rozdělené do konverzací. Ve výpisu hovorů je jednotlivé telefonáty možno třídit dle jejich typu (odchozí, příchozí) nebo SIM, z níž byly uskutečněny. Samotná kvalita hovorů je v pořádku; při telefonování jsem slyšel dobře a nestěžovala si ani protistrana.

Tím se dostáváme k jedné ze skvělých funkcí tohoto smartphonu, kterou je podpora dvou zároveň aktivních SIM karet. Obě jsou ve standardním formátu miniSIM, avšak jedna z těch co jsme používali byla microSIM a po správném umístění fungovala bezchybně. Samotné prostředí je pro práci se dvěma SIM připraveno perfektně. Můžete si zvolit, která se bude používat pro data nebo jaká bude aktivní při roamingu. Ať už se chystáte telefonovat či posílat zprávu, vždy dostanete na vybranou, kterou SIM k tomu použít. Pokud telefonujete pomocí jedné z karet, na druhou se v danou chvíli nelze dovolat.



Fotoaparát a video: Raději oprašte starý kompakt

Osm megapixelů je mezi telefony v ceně do pěti tisíc korun poměrně nevídaná hodnota, výsledky vám ale odhalí, že sláva byla marná. Fotografie jsou neostré, barvy mdlé a do toho hromada šumu. Za horších světelných podmínek pak pojem kvalitní fotografie v případě Lenova A820 neexistuje. Zapomnělo se i na hardwarovou spoušť fotoaparátu, to už je ale jev v dnešní době zcela běžný.

O mnoho lepší není situace ani v případě videa pořizovaného v rozlišení 1280 x 720 px. Obrazově se nejedná o takovou pohromu, kvalita zaznamenávaného zvuku je však mizerná. Pro účely focení či natáčení videa tak Lenovo A820 opravdu neposlouží dobře.Samotná aplikace pro focení nabídne základní funkčnost, tedy dvě velká tlačítka pro kameru a focení (natáčení pak musíte potvrdit ještě jednou) a možnost měnit ISO, vyvážení bílé (změny se bohužel projevují až po vyfocení) a další parametry. Během natáčení nelze pořizovat fotografie, vzhledem k jejich výsledné kvalitě nás to ale zas tak moc mrzet nemusí.

Konektivita a prohlížení internetu: Naprostý standard



Lenovo A820 je nabídne tradiční trio v podobě Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 a GPS (digitální kompas bohužel chybí). Nic jako LTE nebo NFC není na pořadu dne, to je však v této cenové kategorii naprosto normální. Samotná Wi-Fi i Bluetooth vynikají dobrou citlivostí a v našem případě bez potíží fungovala i GPS. U některých kusů nicméně mohou nastat potíže kvůli použitému čipu od MediaTeku, což je známý a dlouhodobý problém.



V základu dostanete klasický Prohlížeč známý jako standard u Androidu 4.0, který přes absenci pokročilejších funkcí odvádí solidní práci. S rychlostí ani stabilitou jsme nezaznamenali žádné potíže a displej je již dostatečně velký na to, aby bylo prohlížení pohodlné.



Konkurence

Hlavní konkurenty nemusíme hledat nijak daleko, Lenovo jich totiž několik má ve vlastních řadách a nejzajímavějším je bezesporu model P770, který láká především na obří 3500mAh baterii. Výbavou je s A820 srovnatelný a liší se pouze v detailech, rozhodnutí tak závisí na tom, jste-li ochotni připlatit několik set korun za takřka dvojnásobně velkou baterii.

Pokud nemáte k této značce důvěru, mohlo by vás zaujmout třeba Sony Xperia L. To je o pár set korun dražší, nabídne srovnatelně výkonný dvoujádrový procesor (avšak úspornější) a o 0,2 palce menší displej srovnatelné kvality. Boduje především v oblasti podpory a ačkoliv ani ten nefotí nijak slavně, výsledky jsou stále o řád lepší, než v případě Lenova A820. Dalším ze zajímavých kandidátů může být LG Optimus L5 II, jehož recenzi naleznete zde.Až podezřele podobně je vybaveno Evolveo XtraPhone 4.5 X4. Mezi přednosti patří přítomnost novějšího Androidu, dvojnásobně velké interní paměti (8 GB) a přisvětlovací diody u fotoaparátu, avšak strádá v oblasti baterie, která je ještě o trochu menší, než u Lenova.



V případě, že netrváte na operačním systému Android, doporučujeme se podívat na nabídku Nokie. Pod pět tisíc korun nyní spadla cena modelu Lumia 625, která sice nabídne horší displej, ale na oplátku zase odladěnější systém či lepší fotoaparát.

Panská 96, J. Hradec

Klášterská 81, J. Hradec

www.ydd.cz

721-04 00 24

zakaznicky.servis@ydd.cz