Resumé

Nokia 1112

Pro juniory i seniory


Nokia 1112 Aktuální informace
na Info-Lince

Nokia 1112 je jedním z nejjednodušších a nejlevnějších telefonů na našem trhu. Má jen černobílý displej a chybí jí jakákoliv pokročilejší funkce. Kromě volání a psaní zpráv nabídne jednoduché ovládání, kvalitní vyzvánění a mluvící hodiny. Je tak vhodným telefonem zejména pro seniory.
Plusy

jednoduchost, nízká cena, monochromatický displej, kvalitní polyfonní vyzvánění, možnost změny velikosti písma, mluvící hodiny, nápověda pro začátečníky

Mínusy

nemá barevný displej, zcela chybí datové funkce, absence kalendáře, nutnost nastavit čas po výměně SIM karty, nepříliš praktická horizontální nabídka


Recenze odborníků

Nokia 1112

Pro juniory i seniory


Nokia nezapomíná ani na uživatele, kteří telefon opravdu používají pouze pro volání a psaní SMS zpráv. Proto po modelech 1100 a 1110 přichází na náš trh další telefon s minimální výbavou s označením 1112. Tyto telefony jsou určeny zejména pro rozvojové trhy třetího světa, kde si je díky nízké ceně může dovolit větší počet uživatelů. Dobře ale poslouží i u nás těm lidem, kteří mobilní telefon používají jen pro telefonování a psaní textových zpráv. Díky minimálnímu počtu funkcí, rozměrné klávesnici a dobře čitelnému monochromatickému displeji jsou vhodné zejména pro starší uživatele.



Tohle není hračka

Nokii 1112 si není problém splést s hračkou pro děti. Celé její tělo je vyrobeno z matného, na omak příjemného plastu a má rozměry 104 × 44 × 17 mm a hmotnost 80 g. Jedná se o sympatické hodnoty. Telefon je příjemně malý i lehký, nikoliv však na úkor pohodlné ovladatelnosti. Jeho kryty sedí pevně, nikde zatím nic nevrže. Jen zadní kryt baterie se po pevnějším stisku mírně prohýbá. Hlavně mladší uživatelé ocení jejich snadnou vyměnitelnost. Barvu telefonu si tak budete moci přizpůsobit aktuální náladě. Na trhu se novinka objeví ve třech barevných variantách: červené, světle a tmavě modré.



Při rychlé prohlídce bočních stran telefonu zjistíte, že neobsahují žádný ovládací prvek. Na levé straně dole je jen poutko pro šňůrku, pravá a horní strana pak obsahují štěrbiny hlasitého reproduktoru. Dole je zdířka pro nabíječku s širokým kolíkem, konektor pro osobní handsfree a rozhraní Plug-and-play. K němu ale bohužel stále neexistuje kompatibilní kabel.



Design telefonu je bez zbytečných experimentů



Zadní strana je vyvedena ve střídmém designu a z velké části ji tvoří kryt baterie. Nad ním najdete vylisované jméno výrobce. Kryt snadno sejmete díky odjišťovacím tlačítku. Pod ním se ukrývá Li-Ion baterie o kapacitě 700 mAh. S ní by měl telefon vydržet až 320 minut telefonovat nebo být až 380 hodin na příjmu. Po každém vyjmutí baterie budete bohužel muset znovu nastavit čas i datum. SIM karta se vkládá pod baterii a na svém místě je upevněna pomocí nepříliš praktické příklopky, která se špatně otevírá.



Pryžová klávesnice s boulemi

Klávesnice je stejná jako u modelu 1110 a tvoří ji jeden kus pryže. Dovnitř se tak nedostanou nečistoty. Tato konstrukce ale zapříčiňuje i to, že střed klávesnice není k telefonu nijak přichycen. Střední klávesy se tak při jemném dotyku mírně prohýbají. Číslicová tlačítka jsou ale vyboulena, a tak je jejich hmatové rozlišení i stisk vcelku jistý. Ozývá se při něm tiché cvaknutí.





Klávesnice vzhledem k ceně telefonu není špatná





V horní části klávesnice jsou klasicky dvě kontextové klávesy, pravé lze přiřadit některé z funkcí nabídky. Pod nimi zelené a červené telefonní sluchátko a uprostřed čtyřsměrná klávesa, které bohužel chybí potvrzovací střed. Na jejích okrajích jsou vyvýšeniny, takže se i přes své malé rozměry dobře ovládá. Dle mého názoru je ale škoda, že Nokia u levných telefonů upustila od Navi key, kterou známe např. z Nokie 3310. Tento systém ovládání mi připadal ještě jednodušší.



Podsvícení není rovnoměrné ani výrazné



Ve tmě klávesnici prozařuje bílé světlo, které ale není příliš rovnoměrné a díky použitému materiálu zvýrazňuje zejména mezery mezi jednotlivými klávesami.



Monochromatické displeje ještě nevymřely

Od velmi levného telefonu nelze čekat zázraky, a tak výrobce sáhl pro dnes již prakticky nepoužívaný monochromatický displej s rozlišením 96 × 68 obrazových bodů. Jeho fyzické rozměry jsou 27 × 21 mm. Jako výhodu oproti předchůdci 1110 považuji to, že zobrazení není inverzní, ale klasické. Displej je samozřejmě pasivní a má značné problémy s rychlostí překreslování. Na „hrubostí“ grafiky se nemá cenu ani pozastavovat.





Displej je docela malý a jen monochromatický, svůj účel ale splňuje





Černobílé displeje mají ale výhodu ve skvělé čitelnosti za každých světelných podmínek, což ocení zejména lidé s horším zrakem. Z toho důvodu považuji monochromatický displej za lepší řešení než použití nekvalitního pasivního barevného „kolegy“.



Horizontální menu na přehlednosti nepřidá

Pohotovostní displej je proveden zcela účelově. Kromě intenzity signálu a stavu baterie obsahuje jen jméno operátora, čas a popis kontextových kláves. Obrázek na něj umístit nelze. Jako spořič displeje můžete použít jeden z pěti animovaných motivů, který se ale po pár minutách stejně promění v analogové nebo digitální hodiny.



Do hlavní nabídky telefonu se vstupuje levým kontextovým tlačítkem. Tvoří ji vodorovný pruh ikon, které se po stisku příslušného tlačítka plynule přesouvají. Displej ale toto přesouvání nezvládá vykreslovat, což nepůsobí pěkně a také to zbytečně zdržuje v práci s telefonem. Ikonky jsou bohužel použity i v některých dalších částech nabídky. Zbytek menu je pak klasický textový s vertikálním směrem. Změna v rolování menu ale může dělat problémy začínajícím uživatelům. Naštěstí je jedno, zda používáte vertikální nebo horizontální směry navigační klávesy. Nabídku telefonu bohužel nelze procházet pomocí číselných zkratek.



Displej animace nezvládá





Jednotlivým směrům navigačního tlačítka jsou napevno přiřazeny funkce, které se spouští z pohotovostního režimu. Směrem dolů se otevírá telefonní seznam, směrem doleva začnete psát novou zprávu, směr nahoru vstupuje do seznamu hovorů a směr vpravo spouští nápovědu.



Telefonování: dvě stě jmen v telefonu

Paměť telefonu pobere až dvě stě jednopoložkových kontaktů. Zvolíte si, zda chcete kontakty ukládat do paměti telefonu nebo SIM karty. V telefonním seznamu ale uvidíte oba seznamy najednou. Ke každému jménu lze tedy přidat jen jedno telefonní číslo, případně jednoduchý obrázek a vyzváněcí melodii. Řazení do skupin není možné. Vyhledávání jednotlivých jmen se děje metodou postupného zadávání znaků. Adresář pracuje s češtinou a délka jména je omezena na 16 znaků.



Vyzvánění je dvacetihlasé a velmi kvalitní. Rozhodně to nejlepší, jaké lze v dané cenové kategorii slyšet a předčí i mnohé dražší modely. Kromě hudby v některých melodiích zaznívají i hlasy a různé zvuky. Klávesnice umí – pokud si to majitel bude přát – poblikávat do rytmu. Rytmické vibrace jsou u Nokie samozřejmostí. Melodii lze při příchozím hovoru ztlumit bez odmítnutí volání a během konverzace je možné vypnout mikrofon nebo pustit zvuk do hlasitého handsfree. Všem číselným klávesám kromě jedničky lze nastavit zrychlenou volbu pro volání přiřazeného kontaktu. Hovory jdou i filtrovat, ale není to zakázání v pravém slova smyslu. Všechna čísla, která se na „black-listu“ objeví, se dovolají, ale telefon nebude zvonit. Každopádně volající pozná, že jste dostupní.



Telefon nabízí i šest vyzváněcích profilů. Rychle lze mezi nimi přepínat pomocí tlačítka s červeným sluchátkem. Jejich možnosti nastavení jsou široké: od vyzváněcí melodie, přes tóny zpráv a kláves, až po spořič displeje. Každému profilu také můžete určit čas, kdy má vypršet.



Nastavení vyzváněcí melodie



Zprávy: jen pro SMS

Ze zpráv umí Nokia 1112 jen esemesky. Multimediální zprávy ani e-maily z ní nepošlete. Pro psaní zpráv jsou standardně vyhrazeny tři řádky. Při velkém písmu pak jen dva. Stejná situace je i při čtení. Písmo je opravdu velmi velké a zřetelné, takže by s ním neměli mít problémy ani osoby s horším zrakem. Velkým pomocníkem je kvalitní slovník T9, který před odesláním diakritiku ořeže. Odpočítávání znaků začíná na hodnotě 918, tzn. že zpráva může být rozdělena až do šesti částí. Rychlost telefonu ani v poslední části neuvadá. Do paměti se vejde šedesát textovek. Na jejich přijetí vás může upozornit libovolná melodie uložená v telefonu.



Díky standardu Nokia Smart Messaging jdou kromě textu přijímat a odesílat i malé černobílé obrázky a vyzváněcí jednohlasé melodie. K dispozici je i SMS Chat.





Stejně jako u Nokie 1110, ani zde nechybí velmi užitečná novinka v nabídce textových editorů značky: položka „vrátit smazání“. Když nechtěně podržíte dlouze stisknutou pravou kontextovou klávesu (v editoru je určena k mazání), celý text zmizí. Jednoduše jej ale můžete celý vrátit právě zmiňovanou položkou v nabídce.



Chybí kalendář

Po stránce organizace času na tom není Nokia 1112 nejlépe. Absentující kalendář zaskakují jednoduché upomínky. Lze jim přiřadit zvukové upozornění ve zvolený datum a čas. O vaše ranní probuzení se postará budík, který je opakovaný a umí zvonit jen v určené dny v týdnu. Používá k tomu některou z melodií nebo mluvící hodiny.





Mluvící hodiny jsou funkce, kterou známe již z Nokií 1110 a 1600. Když podržíte dlouze stisknutou klávesu „hvězdička“, sdělí vám ženský hlas přesný čas. Jednotlivá slova jsou nahrána do samplů a občas se objeví problémy s nepřesným skloňováním slov „hodina“ a „minuta“ vůči některým číselným hodnotám časů. Celkově jde o užitečnou funkci pro osoby se slabším zrakem. Ostatní stihnou časový údaj na displeji přečíst dříve, než jej „žena v telefonu“ sdělí.





V nabídce doplňkových funkcí neschází stopky ani odpočítávání času. Je tu i skladatel pro vlastní vyzváněcí melodie. I ty pak mohou být synchronizovány s podsvětlením – telefon umí zpracovat délku a charakter tónů tak, aby jim rozuměly i diody pod klávesnicí. Jednoduchá kalkulačka ignoruje přednost početních operací dělení a násobení. Převodník vám pomůže s údaji o teplotách, hmotnostech, délkách, ploše a objemu. Vždy nabídne několik možností světově používaných jednotek. Přepočítávat jdou i měny a pak je tu místo na jednu vlastní sekci převodů.



Povedená nápověda

Protože je model 1112 určen nenáročným a začínajícím uživatelům, nechybí v nabídce nápověda nazvaná „Demo“. Nováčky provede základy volání, přijímáním hovorů, odesíláním textových zpráv a nastavením signalizace. V dodatečné sekci „Více“ je ještě průvodce pro ovládání mluvicích hodin a nastavení vyzváněcích tónů.





Ke každé položce má Nokia přichystanou animaci. Objeví se displej příslušné nabídky, obraz naroluje nad schéma klávesnice a vyznačí tlačítka, která se mají zmáčknout. Poté se zobrazení vrátí na displej a uživatel vidí, jaká bude reakce. Průvodce je přehledný, dostatečně pomalý a srozumitelný. Nezkušeným uživatelům bude jistě velkým pomocníkem.



Zábava a data

Ve chvílích nudy se můžete zabavit jedině třemi vestavěnými hrami. Jedná se o další variaci na legendárního hada, hru v kostky a házení s žetony. Vzhledem k tomu, že Java v telefonu chybí, není možné nové hry nijak doinstalovat.





Ukázka vestavěných her





Datové přenosy jsou pro Nokii 1112 velkou neznámou. Vzhledem k ceně a zaměření telefonu je to ale pochopitelné. Chybí GPRS i jakákoliv jiná datová technologie. Telefon nemá ani wapový prohlížeč a s počítačem jej nespojíte ani pomocí kabelu ani bezdrátově.







Pro babičku ideální

Troufnu si tvrdit, že nová Nokia 1112 je pro seniory a prarodiče přímo předurčena. Nabízí vcelku jednoduché a přívětivé ovládání, dostatečně rozměrnou klávesnici i velké písmo na monochromatickém displeji, který je dobře čitelný prakticky za všech okolností. Starší lidé jistě ocení i mluvící hodiny a nebudou zatěžováni pro ně zbytečnými funkcemi. Jako hlavní nevýhodu pak vidím méně praktickou horizontální nabídku, jejíž animace telefon zbytečně zpomalují.

Panská 96, J. Hradec

Klášterská 81, J. Hradec

www.ydd.cz

721-04 00 24

zakaznicky.servis@ydd.cz