Resumé

Nokia E66

Skutečně mobilní email


Nokia E66 Aktuální informace
na Info-Lince

Nokia E66 technická specifikace:

Rozměry: 107 x 49 x 13 milimetrů.
Hmotnost: 121 gramů.
UMTS 850/900/1900/2100 MHz.
GSM 850/900/1800/1900 MHz.
HSDPA.
EDGE.
Operační systém Symbian S60 třetí edice.
Displej: TFT; QVGA; 16 milionů. barev; 2,4 palce.
Fotoaparát: 3,2 megapixelu, autofocus, přisvětlovací dioda
VGA videonahrávky 22 fps.
Hudební přehrávač.
wi-fi 802.11 b/g.
Bluetooth 2.0 (A2DP).
infraport.
microUSB 2.0.
A-GPS navigace.
Audio konektor 2,5 mm.
TV výstup.
Nokia web browser.
RSS čtečka.
E-mailový klient, podpora Nokia Intellisync Wireless Email.
mail for Exchange.
Vestavěná paměť: 110 MB.
Paměťové karty microSD.
Výdrž v pohotovostním stavu: až 14 dní.
Hovorový čas: až 7,5 hodiny.
Plusy



Mínusy




Recenze odborníků

Nokia E66

Skutečně mobilní email


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Obrázek 5
Nokia E66 je určená pro lidi, kteři preferuji malé rozměry a obejdou se bez písmenné klávesnice. Jde o velmi reprezentativně vyhlížející slider, který by se měl na trh dostat už v červenci tohoto roku za cenu 350 euro (cena bez daně).



Spolu s Nokií E71:



Podporují Gmail, Yahoo a Windows Live + dalších více než 1 000 e-mailových služeb. Nokia provozuje server, na kterém má nastavení pro velké množství e-mailových služeb, tzn. uživatel nemusí nastavovat e-mailový účet krok za krokem, všechno si jednoduše stáhne. Pro firemní klienty je zde spolupráce se servery MS Exchange. Vylepšený kalendář – je provázaný s e-mailovým klientem a adresářem. V levém sloupci se zobrazuje měsíční pohled, v pravém pak události naplánované na označený den. Domovská obrazovka je opět plně konfigurovatelná. Obě Nokie umožňují mít dvě naprosto odlišné domovské obrazovky s tím, že je mezi nimi možné přepínat. Na jedné tak můžete mít fotku šéfa a pracovní e-maily, plus aplikace typu Word, když půjdete z práce, přepnete na úvodní obrazovku s fotkou přítelkyně a soukromými e-maily. Kalendář i adresář jsou sdíleny na obou obrazovkách, aby se nestalo, že uživatel zapomene na manželčiny narozeniny, protože si zapomněl přepnout obrazovky. Internetový prohlížeč podporuje Flash. Foťák je podle Nokie třetí nejpoužívanější funkcí mobilu hned po volání a messagingu. Druha věc je, že lidi fotí jen pro sebe, fotky nechávají v mobilu, nebo je posílají přes Bluetooth, ale nezajímají je MMS. Ztenčení nesnížilo výdrž baterie, oba mobily vydrží dva dny opravdu silného provozu.



Nokia E66 ve zkratce:



- nástupce Nokie E65.

- konstrukce a design ve stylu Nokie E51 (ocelový zadní kryt, kovový rámeček).

- QVGA (240 × 320 px) displej.

- Symbian S60 9.2 (Feature Pack 1) s některými funkcemi z Feature Packu 2.

- GSM, 3G s HSDPA.

- WiFi, Bluetooth s A2DP.

- GPS.

- baterie o kapacitě 1000 mAh.

- microSD karty.

- 3,2 megapixelový fotoaparát s autofokusem a LED bleskem, záznam VGA videa s 30 snímky za sekundu.

- šifrování dat.





mobil.idnes.cz ze dne 16.6.08:



Finská Nokia dnes odhalila dva nové modely své manažerské řady Eseries. Oba přístroje nabízí prakticky shodnou výbavu, liší se však konstrukcí a typem klávesnice. Modely E71 a E66 jsou nástupci oblíbených typů E61i a E65.



Oblíbené manažerské Nokie E61i a E65 se dnes po delší době dočkaly náhrady. Novinky E71 a E66 své předchůdce zastiňují prakticky ve všech směrech. Oba přístroje nabídnou uživateli stejnou funční výbavu, a tak je jen na vás, jaký typ konstrukce a klávesnice preferujete. Vysouvací Nokia E66 bude zároveň i vaším stylovým doplňkem, zatímco Nokia E71 dává na první pohled jasně najevo své pracovní zaměření. Díky její qwerty klávesnici pro vás nebude problém odpovídat na e-maily kdekoli.



Práce a elegance



Oba dnes představené modely jsou svou výbavou výrazně pracovně zaměřeny – Nokia vyzdvihuje podporu Microsoft Exchange serveru nebo možnost práce s dokumenty Microsoft Office a soubory PDF. Oba smartphony jsou pochopitelně postaveny na platformě Symbian S60. Kromě obvyklých kancelářských funkcí nebude u těchto modelů chybět ani A-GPS navigace, samozřejmostí je podpora UMTS a HSDPA pro rychlá data, novinky mají i wi-fi. Telefony budou mít předinstalovánu aplikaci Nokia Maps, takže půjdou snadno využít k navigaci. Ani manažerským telefonům se dnes již nevyhýbají vestavěné fotoaparáty – Nokia E71 a E66 mají fotomodul s rozlišením 3,2 megapixelu a automatickým ostřením.



Jednou z významných novinek výbavy obou modelů je i speciální přepínač, který mění zobrazení úvodní home obrazovky. Ta může fungovat ve dvou módech – pracovním a soukromém. Mezi nimi se můžete libovolně přepínat, a snadno tak odlišíte své pracovní a soukromé záležitosti. A především, ve vašem volném čase vás nebudou na displeji znervózňovat nedodělky z práce. Nokia E66 navíc nabídne pohybový senzor, díky kterému telefon při příchozím hovoru umlčíte pouhým otočením či poklepáním.



Oba nové modely by se na klíčových trzích měly začít prodávat v průběhu července, u nás si pravděpodobně počkáme o trochu déle. V prodeji budou dvě barevné verze kažedého modelu – ocelová šedá a ocelová bílá. Mimochodem, ocel není v názvu barevných variant jen tak pro nic za nic, protože novinky mají kovovou konstrukci. Cena obou nových Nokií by měla být shodná – 350 euro bez daně. To znamená, že u nás by se při současném výhodném kurzu Eura mohly oba telefony přiblížit ceně 10 000 korun s DPH.



idnes.cz ze dne 17.6.2008 (Jan Lodl):



V předvečer veletrhu CommunicAsia 2008 představila Nokia dva nové modely své řady E Series, které dokazují, že dnes už není nudných telefonů. Obě novinky přinášejí integrovaný GPS přijímač a řadu multimediálních funkcí.



Rozlišit dnes, zejména u chytrých telefonů s operačním systémem, jestli jde ještě o manažerský, nebo už o zábavní přístroj, je téměř nemožné. Přístroje vybavené operačním systémem zvládnou zkrátka obojí – bez problémů přehrávají video a nabídnou i pokročilé funkce organizace času a další manažerské aplikace.



Již v předvečer veletrhu CommunicAsia 2008 v Singapuru je toho důkazem. Samsung představil svůj model Omnia s Windows Mobile se skvělou grafickou nadstavbou, Nokia kontrovala dvěma modely manažerské řady E – tedy E66 a E71. Oba dokazují, jak těžké je dnes odlišit jednotlivé kategorie telefonů – vždyť kdyby Nokia zařadila zejména model E66 do multimediální řady N, nebylo by na tom nic divného.



Lopata, co se hodí k saku – Nokia E66.



Elegantní slider E66 se rozhodně dobře uplatní i jako multimediální telefon. Právě E66 je ale dalším z modelů, který neskrývá ambice přesvědčit manažery a korporátní uživatele vůbec, že řada E byla stvořena právě pro ně. Po povedené E51 by právě E66 mohla zabodovat a přimět stávající uživatele modelů 6210 a 6310 uvažovat o změně telefonu.



Na současné chytré telefony od Nokie se udržela E66 celkem v rozumných mezích i co do rozměrů – 107 x 49 x 13 mm je docela akceptovatelné. Ovšem 121 gramů váhy už trochu se skřípěním zubů. Jinak ale telefon příjemně padne do ruky a vysouvací mechanismus vypadá spolehlivě. Vzhledem ke skutečně multimediální, a tedy hlasité prezentaci jsme nebyli schopni zaznamenat žádné vrzání. Nicméně otevírání telefonu bylo plynulé a dalo se snadno zvládnout jednou rukou.



Odezva tlačítek byla poměrně přesná a i člověku s většími prsty se bude na přístroji psát docela pohodlně. Ovládání vůbec v nás zanechalo poměrně příjemný dojem. Nokia poněkud inovovala své menu a například tlačítko s domečkem, které vás přenese na základní obrazovku nebo do menu, je velmi příjemné a rychle si na něj zvyknete.



K některým důležitým aplikacím (a zřejmě to činí z telefonu manažerský), tedy Kalendáři, Kontaktům a E-mailu se lze dostat pomocí speciálního tlačítka. Nepodařilo se nám zjistit, jestli jde mapování tlačítek změnit, ale předpokládáme, že ano. Přepracovány byly také kontakty a kalendář. Obojí je nyní trochu graficky zajímavější, ale také – možná trochu překvapivě – i přehlednější.



Podle informací na prezentaci by měly oba nové modely v sobě obsahovat přímo klienta pro Nokia IntelliSync Wireless Email, ale i Mail for Exchange. Uvidíme, jestli v u nás dodávaných modelech skutečně tento klient bude, nebo bude nutné ho stáhnout přes katalog. V každém případě bude ale pro oba modely k dispozici, stejně jako klienty BlackBerry Connect.



Až posud vypadá E66 jako zcela čistokrevný manažer. Jenže jak jsme prozradili už na úvod, telefon je vybaven operačním systémem Symbian S60. Takže pochopitelně nabídne i řadu zábavních funkcí. Jak se zdá, Nokia opustila svoji původní strategii nemontovat do E Series přístrojů fotoaparát. Zdá se, že i firemní uživatelé si ho už na svých chlebodárcích vynutili.



Oba nové modely proto fotoaparát nabízejí, byť pouze 3,2Mpx (2 048 x 1 536 bodů). Naštěstí ale nechybí automatické ostření. Video se ovšem dá natáčet jen v prakticky nepoužitelném rozlišení QVGA (320 x 240 bodů). Přesně takové rozlišení nabídne i 2,4“ TFT displej s již tradičními 16 miliony barev. Ten se dokáže díky vestavěnému čidlu automaticky otáčet na šířku, pokud otočíte telefonem.



Jak bývá u Symbian přístrojů zvykem, bez problémů si poradí s přehráváním hudby a videa. Pro to je k dispozici RealPlayer, který si poradí s běžnými formáty i streamovanými médii. Do 110 MB uživatelské paměti by se mnoho multimediálních dat nevešlo, ale E66 pochopitelně nabídne i slot pro MicroSD karty. Ty jsou podporovány až do kapacity 8 GB.



Pro práci na cestách je E66 velmi slušně vybaven i co se týká podpory datových připojení. Připojit se můžete snad všemi dnes běžně používanými způsoby. Mobilní datové přenosy nabídnou od GPRS přes EDGE až po 3G, přičemž nechybí ani podpora HSDPA. To bohužel jen pomalejší varianty 3,6 Mb/s, nicméně i to je na naše operátory až dost. Kdyby se vám nechtělo platit operátorům za data, můžete ještě využít wi-fi standardů 802.11 b a g. Nokia E66 podporuje sítě na frekvencích 850, 900, 1 800, 1 900 a 2 100 MHz.



Oba nové modely jsou navíc potvrzením trendu, že GPS přijímač se bude postupně stávat běžnou součástí všech modelů. Nabídne ho tedy i E66, jak se už stalo zvykem, včetně podpory A-GPS. Součástí dodávky jsou i Nokia Maps 2.0. Při rychlém testu našla Nokia satelity poměrně rychle, čipset a ovládací aplikace se zřejmě shodují s Nokií N78.



Nokia E66 je dodávána s Li-Ion baterií BL-4U o kapacitě 1 000 mAh, která by podle tvrzení výrobce měla poskytnout přístroji energii na neuvěřitelných 11 dní v režimu stand-by a 7,5 hodin hovoru. Po zkušenostech s předchozími modely si dovolíme o těchto hodnotách pochybovat. I třetinové údaje budou zřejmě dobrým výsledkem.



Procvičte si prsty – Nokia E71.



Nástupce poměrně populárního "blackberry" modelu E61 dostal číslo o desítku vyšší. Pokud jde o vnitřní výbavu, je vše – až na drobné výjimky – naprosto totožné s E66. Jednou z těch drobností jsou pochopitelně rozměry, které jsou v případě E71 o něco větší – 114 x 57 x 10 mm a 126 gramů. Pravda ale je, že uživatelům tohoto modelu to asi moc vadit nebude.



Tím asi nejdůležitějším na tomto modelu je ale QWERTY klávesnice, která stála i za úspěchem E61. Podle rychlého seznámení se nám klávesnice zdála dokonce o něco lepší než u předchozího modelu. Klávesy jsou sice poměrně malé, ale reagují velmi přesně. Totéž platí i o středovém čtverečku, který nás třeba u modelu N78 trochu zklamal. Stejně jako u E66 i tady jsou k dispozici čtyři funkční tlačítka – základní displej nebo menu, kontakty, kalendář a e-maily.



Navíc Nokia E71 nabídne podobnou funkci, kterou znají uživatelé Windows Mobile. Jakmile začnete psát, telefon vám automaticky začne nabízet slova, která možná píšete. Ty pak stačí jen potvrdit. Navíc se systém stále učí, takže postupně bude nabízet nejčastěji ta slova, která také vy nejčastěji používáte.



Zajímavostí u obou novinek je i možnost přepínat mezi dvěma verzemi základní obrazovky. Můžete si tak jednoduše oddělit pracovní a soukromou plochu, ale spíše získat rychlý přístup k více aplikacím. Displej je nicméně u E71 o něco menší, má pouze 2,36“. Rozlišení a počet barev jsou ale stejné, takže rozdíl není na první pohled téměř patrný.



Oproti modelu E66 nabídne E71 navíc ještě integrovaného VPN klienta pro vzdálený přístup k firemním aplikacím, což byla jedna z velmi vyhledávaných funkcí u předchozí E61. Navíc je možné nastavit, aby byla data jak v uživatelské paměti (opět 110 MB), tak na paměťové kartě automaticky kryptována. Tím se výrazně sníží riziko zneužití citlivých firemních dat při případném odcizení přístroje. Ostatní funkce jsou totožné s E66.



V modelu E71 by měli uživatelé najít Li-Pol baterii BP-4L s kapacitou o polovinu větší než u E66, tedy 1 500 mAh. Ta by měla vydržet až 17 dní v režimu stand-by nebo 10,5 hodiny hovoru. Platí nicméně totéž co o předchozím modelu.



Oba modely budou uvedeny na trh v průběhu třetího čtvrtletí roku 2008 a jejich cena na českém trhu nebyla prozatím stanovena.











Panská 96, J. Hradec

Klášterská 81, J. Hradec

www.ydd.cz

721-04 00 24

zakaznicky.servis@ydd.cz