Resumé

Nokia 8800 Carbon Arte


Nokia 8800 Carbon Arte Aktuální informace
na Info-Lince

Exkluzivní telefon Nokia 8800 Carbon Art v sobě dokázal skloubit výjimečný design, kvalitní materiály i moderní technologie, a je tak určený těm skutečně nejnáročnějším uživatelům, kteří za svůj telefon také neváhají zaplatit větší cenu, než je za obvyklé. Při návrhu telefonu byl kladen důraz na každý detail - od špičkové konstrukce a návrhu každého detailu až po výběr materiálu, kterým se z velké části stal titan a karbonová vlákna - tedy materiály, které se běžně používají v teleckém nebo automobilovém průmyslu. Výsledkem toho je precizně zpracovaný výsuvný telefon, který bude svého majitele za všech okolností výborně prezentovat.
OLED displej telefonu nabídne rozlišení 240 x 320 bodů a zobrazit dokáže až 16 milionů barev. Vnitřní grafika prostředí je samozřejmě designově přizpůsobena vnějšímu provedení přístroje a spolu tak vytváří jedinečný, dokonale sladěný celek. Jak se od takovéhoto telefonu dá očekávat, dokonale je zpracována též funkční výbava. Najdeme zde tedy propracovaný telefonní seznam, hlasové ovládání, synchronizaci s počítačem, e-mailový klient, detailní organizační funkce, Java aplikace, internetový prohlížeč, Bluetooth, multimediální prohlížeč či kvalitní fotoaparát s automatickým zaostřováním a celá řada dalších moderních funkcí. Dostatečný prostor pro uživatelská data je zajištěn díky 4 GB vestavěné vnitřní paměti.
Plusy

luxusní model z kvalitních materiálů, vestavěná paměť 4 GB, 3MPx fotoaparát s autofokusem

Mínusy




Info výrobce


Nokia 8800 Carbon Arte


Nokia 8800 Carbon Arte osloví vaše smysly. Precizní zpracování ve spojení s prémiovými materiály dává vyniknout výjimečnosti tohoto zařízení. Disponuje snímačem okolního světla, který přizpůsobí jas displeje okolním světelným podmínkám. Za zmínku stojí zobrazení hodin dvojitým poklepáním na displej či ztlumení příchozího hovoru otočením přístroje displejem dolů. Carbon Arte má vše, na co si vzpomenete: zářivý OLED displej s 16 mil. barvami, interní paměť až 4 GB či 3,2 Mpx fotoaparát.



Vybavení produktu:

Nokia 8800 Carbon Arte

Sítě: GSM 900, 1800 a 1900 MHz, UMTS 2100 MHz

Datové přenosy: GPRS třída 10, EDGE třída 10

Displej: OLED, rozlišení QVGA, 16,7 milionu barev

Fotoaparát: 3,2 megapixelu, autofocus, 8x digitální zoom

Přehrávač hudby a videa

Paměť: 4 GB

Připojení: Bluetooth 2.0 (A2DP), USB 2.0 (microUSB)

Baterie: Li-Ion, 1000 mAh

Pohotovostní čas: až 300 hodin

Hovorový čas: až 3 hodiny

Rozměry: 109 x 45,6 x 14,6 milimetru

Hmotnost: 150 gramů

Uživatelské prostředí: Series 40 třetí generace

Recenze odborníků

Nokia 8800 Carbon Arte


Luxusní řada 8800 je stálicí v nabídce Nokie. Nový model nabídne proti předchůdci větší paměť a opět jinou směs použitých materiálů. Jinak je rozdílů minimum. Řada 8800 dodá ten správný pocit exkluzivity, ale mnoho praktičnosti nenabídne.

Kdo by od Nokie Carbon Arte za 32 000 korun očekával nadílku špičkové výbavy, bude zklamán. Dostane to samé, co nabízí průměrný mobil za 5 000. Kdo si však potrpí na luxus v podobě špičkových materiálů, bude potěšen. V luxusním a rozměrném balení obdrží pořádný kus telefonu, jehož kryt je převážně ocelový a doplněný karbonem. Materiálem, o kterém slyšíme většinou v souvislosti s vozy formule 1 nebo kosmickým programem.

Luxusní nokie osmičkové řady jsme u nás již několikrát testovali. Naposledy se nám před více než rokem dostal do rukou model 8800 Arte, který přinesl do této řady výrazná vylepšení z hlediska výbavy. Luxusní nokia tak získala podporu 3G sítí, třímegapixelový fotoaparát nebo 1 GB vnitřní paměti. Novinkou byl také OLED displej s QVGA rozlišením.

Nový model Carbon Arte pokračuje v jen velmi pozvolné evoluci luxusní řady nokií. Majitelé původního modelu Arte nebo luxusnějšího provedení Carbon Arte tak nebudou mít důvod za nový model měnit, ten ani nijak výrazně nesnížil cenu předchozích modelů. Jako správná novinka je dražší. Není ale nejdražším modelem luxusní řady – tento primát pro tentokrát drží stejně vybavený model Gold Arte s kryty pozlacenými 18karátovým zlatem.

Oproti původnímu modelu Arte přidává nová karbonová varianta jen více paměti a samozřejmě nové použité materiály. Od běžných nokií s platformou S40 se telefony řady 8800 funkčně neodlišují. Mají tedy neduhy pro S40 typické, nedostatky tentokrát ale majitel snáze přehlédne. V případě 8800 jde totiž především o styl a luxus.

V recenzi se často budeme odkazovat na text o původním modelu Arte. Nebudeme stále dokola připomínat stejné záležitosti, oba telefony jsou prakticky totožné. Budeme se tedy soustředit na těch několik málo rozdílů, zhodnotíme řadu 8800 s odstupem času a podělíme se s vámi o zkušenosti, které v první recenzi chyběly.

Vzhled a konstrukce – budete ji milovat

Když se vám dostane nová Nokia Carbon Arte do rukou, na první pohled vás telefon zaujme snad jen svou hmotností. Design je dost konzervativní a oceníte jej až po nějaké době používání telefonu. 8800 není prostě žádný okázalý telefon, naopak je ztělesněním nenápadné elegance. A to je právě to, co na řadě 8800 zákazníci tak oceňují.



Pravý luxus se skrývá až v použitých materiálech a mechanickém zpracování telefonu. Carbon Arte, jak již název napovídá, má některé části krytů vyrobeny z uhlíkových kompozitů. Při používání telefonu vás tak může hřát pocit, že jsou na něm použity stejné materiály jako třeba na vozech formule 1. Dále je u série 8800 tradičně použita ocel a třeba velmi precizní vysouvací mechanismus mohou 8800 závidět téměř všechny mobily běžné produkce. A ten kovový zvuk, který telefon vydá při otevření, bude rajskou hudbou pro vaše uši.



Použité materiály znamenají, že telefon s relativně malými rozměry (109 x 46 x 15 mm) je docela těžký. Hmotnost činí 150 gramů, a tak ji máte v dlani hodně soustředěnou. Opět to ale spíše přispívá dobrému pocitu z celého telefonu, než aby to byl důvod ke kritice.

Displej a ovládání – stále ta S40

V oblasti ovládání se ukazuje, že Nokia do vývoje softwaru řady 8800 příliš mnoho úsilí neinvestuje. Od modelu 8800 Arte se totiž vůbec nic nezměnilo, u Carbon Arte tak zůstává vše při starém. Platforma S40 totiž především u lépe vybavených telefonů, mezi které Carbon Arte rozhodně patří, již naráží na své jisté limity. Software telefonu je tak trochu pomalý a hledat některé funkce v menu, které bylo kdysi určeno pro daleko menší sadu nástrojů, je mnohdy noční můrou. Nepokoušejte se třeba u arte ručně nastavovat datové přenosy. Jednoduše to nejde. Pomůže jen nastavovací SMS od operátora.



8800 Arte také uživatele otravuje typickým zámkem klávesnice a la Nokia. Výrobci je prostě jedno, že jde o vysouvací telefon, který by se měl při zasunutí sám zamknout. Nastavit si musíte časovač automatického zámku – nejkratší hodnota je 5 sekund. Nebo prostě musíte klávesnici zamykat ručně.

Zajímavé je, že při otevření telefonu se klávesnice odemkne. Jenže v ten moment musíte telefonu dát několik okamžiků na to, aby vám zobrazil nápis se sdělením, že byla klávesnice odemčena, pak teprve můžete třeba vstoupit do menu. Některé novější vysouvací nokie již tento problém odstraňují, a tak je jednoduše vidět, že 8800 stále používá starší verzi softwarové platformy.



To, že na vývoj softwarové platformy 8800 Carbon Arte nikdo ani nesáhl, dokazuje třeba i fakt, že telefon stále nedovede nijak výrazně využít vestavěného pohybového senzoru. Stále tak lze pouze umlčet vyzvánění otočením telefonu displejem dolů nebo poklepáním na tělo nechat zobrazit hodiny. Tyto funkce měl již model Arte a nové přidány nejsou.

Můžete si říci, že jde o detaily, které nejsou příliš podstatné. Jistě, 8800 Carbon Arte tyto nedostatky odpustíte, ale u telefonu za více než 30 000 korun jsou opravdu zarážející, obzvláště když nové modely běžných řad jsou na tom mnohdy lépe.

Čím Carbon Arte ale jistě oslní, je jeho OLED displej. Ten má sice běžné rozlišení 240 x 320 bodů a nabídne na danou velikost telefonu normální úhlopříčku 2 palce, barevné podání OLED technologie je ale opravdu úchvatné. Při daném rozlišení a úhlopříčce se navíc docela úspěšně ztrácí jinak často viditelná kostrbatost grafiky prostředí S40.



Klávesnice 8800 se vysouvá spolu s displejem, jak je ostatně pro tuto řadu telefonů typické. Jednotlivá tlačítka, a to i ta v ovládacím bloku, jsou relativně malá. Pro milovníky psaní SMS zpráv určitě není klávesnice ideální, pro většinu ostatních uživatelů bude dostačující.

Baterie – luxusní i výdrží

I při intenzivním používání vystačí baterie Carbon Arte s kapacitou 1 000 mAh zhruba na čtyři dny fungování. A to je velmi dobrá hodnota. Pokud navíc nebudete telefon výrazně zatěžovat, můžete se klidně přiblížit i k celému jednomu týdnu výdrže na jedno nabití. To je opravdu výborná hodnota, na kterou nejsme v dnešní době tak úplně zvyklí. Připomeneme také fakt, že Nokia 8800 Carbon Arte se stále jako jeden z mála telefonů výrobce dobíjí přes microUSB konektor. Klasický nabíjecí konektor Nokie zde chybí. V balení s telefonem najdeme elegantní kolébku, do které lze telefon zasadit.

Telefonování a zprávy – žádné novinky

Výbava pro telefonování a psaní zpráv zůstává u 8800 Carbon Arte rovněž zcela shodná s předchozím modelem. Ostatně, z tohoto hlediska není výrazný důvod, proč na ní něco měnit. Jedinou výtkou by mohla být absence videohovorů, pokud by je tedy někdo vůbec využíval.

Vyzdvihnout musíme naopak časované vyzváněcí profily, které jsou pro Nokii typické, ale konkurence je ani za ta léta nezvládla okoukat. Samozřejmostí je i filtrování hovorů, které je rovněž mnohým telefonům cizí. Tlačítko profilů je při vysunutém telefonu ale hůře přístupné, protože se nachází na vrchní straně nevysunuté části.



Carbon Arte opět disponuje speciálně vytvořenou sadou vyzváněcích melodií. Při jejich přehrávání oceníte především kvalitní reproduktor telefonu, který dovede vytvořit opravdu hlasité zvuky, které přitom zůstávají krásně čisté. Pro pohodlné telefonování v každé situaci najdete v balení s telefonem i vcelku luxusně vyhlížející Bluetooth sluchátko.

Organizace a data – trable s nastavením

O noční můře z nastavování datových profilů jsme psali již výše. Nokia Carbon Arte nedává v tomto ohledu uživateli příliš svobody a spolehnout se musíte na OTA nastavení od svého operátora. Nejlépe je provést jej pomocí konfigurační SMS. U O2, s jehož SIM kartou jsme telefon zkoušeli, jsme ale takto museli nastavovat každý datový profil zvlášť, všeobecné nastavení totiž telefon sice akceptoval, ale nefungovalo.

Nakonec se nám však podařilo donutit Carbon Arte fungovat i jako Bluetooth modem pro připojení k internetu, a to se telefon za běžných podmínek tváří, že zvládá jenom WAP. Jenže kvůli WAP by 8800 přeci nemusela mít podporu UMTS a HSDPA, že?



Synchronizace s počítačem je samozřejmostí a 8800 zvládá i režim Mass Storage. Díky němu můžete přistupovat do vnitřní paměti s kapacitou 4 GB. To je na takový telefon dle nás dostatečná hodnota, a tak ani nebude vadit, že 8800 Carbon Arte opět postrádá slot pro paměťové karty.

O tom, že software 8800 je již staršího data, se přesvědčíme třeba i v případě Opery Mini, která je v telefonu standardně nainstalována. Ale pouze ve verzi 3, což je verze již nějakou dobu zastaralá. I ostatní předinstalované aplikace zůstávají shodné s 8800 Arte.

Zábava – hudba přes Bluetooth

Ani v zábavní oblasti se nekoná nic nového. Pokud budete chtít poslouchat hudbu, tak jedině přes stereo Bluetooth sluchátka. Ta ale nejsou součástí balení. Je to možná škoda a Nokia se mohla v této oblasti trochu vytáhnout, vždyť 4 GB vnitřní paměti na nějakou tu hudbu stačí. V telefonu najdeme jedinou hru – opět jde o Golf.



Vestavěný fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu tentokrát nenese jméno Carl Zeiss a Nokia asi dobře ví proč. Sice mu nechybí automatické ostření, ale alespoň přisvětlovací dioda už ano.



Výsledné obrázky pořízené za dobrých světelných podmínek mají vcelku průměrnou kvalitu, při horším světle ale kvalita rapidně klesá. Nokia 8800 Carbon Arte jednoduše není fotomobil. Vlastě to vůbec není žádný multimediální mobil.

Shrnutí – drahý šperk

Nokia 8800 je takový drahý šperk. Ani u šperků přitom většinou nehodnotíme jejich funkčnost, ale dáme především na estetický dojem. Ten je v případě 8800 Carbon Arte prvotřídní. Jako telefon pro reprezentaci svého majitele poslouží Carbon Arte opravdu výborně.

Dokonce pak i zastane některé náročnější úkoly, takže pokud nepatříte vyloženě mezi hodně náročné uživatele, může vám 8800 Carbon Arte dostačovat i funkčně. Spíše si ale dovedeme představit, že Carbon Arte bude společníkem manažera do společnosti, zatímco přes den bude majitel využívat služeb některého z chytrých telefonů finského výrobce.

Cena za takový doplněk je ale hodně vysoká. Operátor T-Mobile, který Carbon Arte v současnosti exkluzivně nabízí, za telefon žádá bez úvazku 32 499 korun a to je opravdu hodně. Za osmičkovou sérii Nokia se prostě platí. Pokud ale máte tolik peněz a hledáte luxusní telefon, možná se vám vzhledem k ceně modelu Carbon Arte vyplatí popřemýšlet o koupi některého z telefonů Vertu – ceny začínají asi na trojnásobku ceny Carbon Arte. Získáte sice horší výbavu, ale výrazně větší porci prestiže.



Panská 96, J. Hradec

Klášterská 81, J. Hradec

www.ydd.cz

721-04 00 24

zakaznicky.servis@ydd.cz