Resumé

Sony Ericsson Xperia Ray (ST18i)


Sony Ericsson Xperia Ray (ST18i) Aktuální informace
na Info-Lince

Chytrý telefon Sony Ericsson Xperia Ray se může pochlubit skvěle provedeným tělem z hliníku a skla naplněným skvělou funkční výbavou! Telefon s originálním designem a tloušťkou pouhých 9,4 mm je nejen díky nejnovější edici operačního systému Android vhodný i pro ty nejnáročnější uživatele. Čelní straně přístroje dominuje dotykový displej s úhlopříčkou 3,3 palce a rozlišením 840 x 480 bodů s někalika zajímavými vlastnostmi. Těmi je zejména podpora zobrazovací technologie Bravia (známá z televizorů Sony) a povrch z minerálního sklíčka odolného proti poškrábání. O svižný chod operačního systému a všech funkcí se stará výkonný procesor s frekvencí 1 GHz doplněný o celých 512 MB operační paměti. Vnitřní paměť o kapacitě 300 MB je možné rozšířit paměťovými kartami. A nejen kvůli vestavěnému fotoaparátu s rozlišením 8 mpx schopností zaznamenávat HD video se to bude určitě hodit. Telefon se může pochlubit opravdu špičkovou funkčí výbavou. Tu čítá např. internetový prohlížeč, e-mail, multimediální přehčávač, vestavěná satelitní navigace, trojrozměrné hry, bohaté možnosti synchronizace, špičkové aplikace pro organizaci času, podpora Exchange Active Sync, napojení na služby Google, Facebook a Twitter, prohlížeč dokumentů nebo třeba FM rádio a YouTube. Skvělý je telefon také po stránkce konektivity - kromě Wi-Fi (s podporou technologie DLNA) a Bluetooth se mohou uživatelé těšit na standardní microUSB konektor a 3,5 mm jack. Napájení přístroje zajišťuje telefon s nadstandardní kapacitou 1500 mAh schopný přístroji dodávat energii až pro 430 hodin v pohotovostním režimu nebo téměř sedm hodin hovoru. Hudbu je pak možné poslouchat až 36 hodin.
Plusy

Nízké rozměry Gigahertzový procesor FWVGA displej

Mínusy

Dílenské zpracování Chybějící podsvětlení senzorových kláves


Info výrobce


Sony Ericsson Xperia Ray (ST18i)


Parametry a specifikace:



Provozní frekvence:

GSM 850/900/1800/1900 MHz

UMTS 900/2100 MHz

Datové přenosy: GPRS/EDGE, UMTS/HSPA



Displej:

Dotykový TFT displej s úhlopříčkou 3,3 palce

Rozlišení 854 x 480 bodů, 16 milionů barev

Reality Display s enginem Mobile BRAVIA

Povrch z minerálního skla odolného proti poškrábání



Paměť:

Interní paměť s kapacitou 1 GB (až 300 MB volných)

RAM: 512 MB

Slot pro paměťové karty microSD (až 32 GB)



Fotoaparát:

8,1 Mpix se snímačem Sony Exmor R CMOS, automatické zaostřování, LED blesk

Světelnost f/2,4, až 16x digitální zoom, stabilizátor obrazu, dotykové zaostření

Obrázkové blogování, geotagging, rozpoznávání obličeje

Záznam videa v kvalitě HD (720 p), možnost přisvětlení



Navigace:

GPS s podporou aGPS, Google Maps s funkcí Street View

Google Latitude, Wise Pilot



Další vlastnosti:

Multimediální přehrávač hudby a videa

FM rádio s RDS, PlayNow, TrackID, xLOUD, SenseMe

Internetový prohlížeč (WebKit)

E-mail, Gmail, Exchange ActiveSync

Android Market, trojrozměrné (pohybové) hry

Funkce baterky, Noise Shield

Vyhledávání Google, hlasové vyhledávání Google

Prohlížeče dokumentů, kalendář, Google Calendar

Stopky, Úkoly, Časovač, Budík, Kalkulačka

Integrace Facebooku a Twitter,

Sony Ericsson Timescape, Google Talk, YouTube

Čtečka čárových kódů NeoReader

Synchronizace (Sony Ericsson Sync, Facebook, Google Sync, PC)



Rozhraní:

MicroUSB

3,5mm sluchátkový konektor

Bluetooth stereo (A2DP)

WiFi (DLNA), Wi-Fi hotspot



Napájení:

Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh

Pohotovostní režim: až 430 hod

Doba hovoru: až 6 hodin a 50 minut

Poslech hudby: 36 hodin



Rozměry:

111 x 53 x 9,4 mm



Hmotnost:

100 g



Dodávané příslušenství:

Baterie s kapacitou 1500 mAh

Sluchátka

4 GB microSDHC karta

Nabíječka

MicroUSB kabel

Recenze odborníků

Sony Ericsson Xperia Ray (ST18i)


Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Sony Ericsson Xperia Ray nabízí výbornou výbavu v relativně malém a tenkém těle. Telefon je určen těm, kteří nemají zájem o obří čtyřpalcové smartphony a přitom nechtějí dělat kompromisy ve výbavě.

Nabídka androidích mobilů Sony Ericsson je v mnohém velmi výjimečná. Výrobce se zatím nežene do souboje o nejvýkonnější smartphony světa, ale zároveň se nepodbízí ultra levnými kousky. Namísto toho se soustředí na výkonné smartphony různých velikostí a druhů použití.



Model Ray si nás během redakčního testu získal především díky svým vlastnostem.

Xperia Ray je totiž dalším příkladem toho, jak Sony Ericsson hledá a vyplňuje mezery na trhu. A obzvláště v případě modelu Ray jde, dle našeho názoru, o vcelku výraznou mezeru.



Zatímco výborně vybavené androidí telefony dnes musí mít úhlopříčku displeje minimálně 3,7 ale lépe více než čtyři palce, Xperia Ray nabízí výbavu bez kompromisů s úhlopříčkou pouhé 3,3 palce.



Výbava je přitom naprosto shodná s nejlepším modelem výrobce: Xperií Arc. Například displej má rozlišení 854 × 480 pixelů a fotoaparát nabízí rozlišení 8 megapixelů. Na rozdíl od modelu Arc se přitom Ray vejde prakticky do každé kapsy.



Vzhled a konstrukce – designová extratřída



Zatímco Apple obviňuje Samsung z kopírování designu a třeba HTC se především u svých špičkových modelů po stránce vzhledu trochu hledá, Sony Ericsson svými modely z poslední doby ukazuje, že jeho designéři jsou mistři svého oboru.



Po krásném modelu Arc je Ray dalším vzhledově svébytným modelem, který si určitě s konkurencí nespletete. Přitom mu k tomu stačí až překvapivě jednoduché tvary a přístroj je jasně identifikovatelný jako Sony Ericsson. Ctí tedy některé základní designové postupy, které si výrobce pro své modely určil.



Po trochu extravagantním modelu Arc se tentokrát Sony Ericsson nepouštěl do žádných experimentů. Čelní i zadní strana jsou zcela ploché, boky obě plochy spojují mírným obloukem a horní i spodní hrana telefonu se chlubí pro Sony Ericsson tak typickým zkosením.

V jednoduchosti je krása a Xperia Ray ctí toto rčení beze zbytku. Telefon se prostě bude líbit, navíc kromě usedlejší černé varianty, kterou jsme testovali, nabídne výrobce i výraznější zlaté, bílé nebo růžové provedení. Tyto varianty jsme si mohli prohlédnout už při představení v Singapuru a musíme konstatovat, že to telefonu sluší v každé barvě.

A když k tomu přidáme i čisté a jednoduché provedení jednotlivých detailů, máme tu možná jednu z designových ikon současnosti.



U Sony Ericssonu si tentokrát dali záležet na zpracování. Ne, že by jejich ostatní modely byly zpracovány špatně, ale Ray je prostě z tohoto hlediska ještě o třídu výše.

Na boku si všimneme linie, která telefon rozděluje na dvě poloviny. Ta vrchní je kovový rám. Spodní část pak tvoří plastový kryt baterie se soft-touch povrchovou úpravou (alespoň v černé verzi, bílá má lesklý zadní kryt, zlatá a červená jen plast bez měkčení). Zpracování je naprosto perfektní, slícování dílů nemá chybu. Nikde nic nevrže a celá konstrukce vypadá jako velmi trvanlivá do budoucna.



Krom designu a kvalitní konstrukce láká Xperia Ray zákazníky na velmi příjemné kapesní rozměry. Konkrétní hodnoty jsou 111 × 53 x 9,4 mm, hmotnost činí 100 gramů. Xperia Ray tak rozhodně není nejtenčím nebo nejmenším smartphonem, o to jí ale ani nejde.



Telefon je především alternativou k obřím smartphonům se čtyřpalcovou úhlopříčkou. Oproti nim vklouzne do každé kapsy a o jeho přítomnosti ani nemusíte vědět. Pochopitelně takové vlastnosti nemusí vyhovovat každému, stále tu bude velká skupina zákazníků, kteří dají přednost větším úhlopříčkám před malými rozměry.



Displej a ovládání – jemné zobrazení



Displej Sony Ericsson Xperia Ray je dalším vcelku neobvyklým jevem mezi androidími smartphony. Má totiž úhlopříčku 3,3 palce a na ní nabízí rozlišení 854 × 480 pixelů. Svou jemností se tak displej blíží pověstnému iPhonu 4. Ten má 330 pixelů na palce, Ray má 297 pixelů na palec.



Sony Ericsson také stále spoléhá na klasické LCD displeje. A opět musíme uznat, že se za použitou technologii vůbec nemusí stydět. Barevným podáním ale zaostává za AMOLED konkurencí. Barvy jsou relativně bledé, ve vybraných aplikacích alespoň kvalitu obrazu vylepšuje technologie Bravia Engine.

Důležité ale je (a to platí i pro ostatní modely výrobce), že displej je výborně čitelný na přímém slunci. Tam kde se i špičkový displej Samsungu Galaxy S II ztrácí v odlescích, Xperia Ray servíruje stále velmi dobře čitelné údaje. Displej si tedy můžeme přičíst mezi další klady telefonu.



Telefon pohání Android 2.3 Gingerbread ve spojení s gigahertzovým procesorem Snapdragon, grafikou Adreno 205 a 512 MB RAM. Jistě, výkonem se nemůže Ray rovnat dvoujádrovým super-smartphonům, ale drtivá většina uživatelů rozdíl mezi dvoujádrem a jednojádrem nepozná. Navíc, Ray je asi nejodladěnější Sony Ericsson, který jsme doposud testovali. Telefon je rychlý, nikde se nic nezadrhává a neseká, a to i navzdory použití pro výrobce tolik typické grafické nadstavby UX Platform.



Ta je prakticky beze změn převzata z modelu Arc. Zůstávají tak všechny její klady i nevýhody. Mezi negativa patří například stále nedoladěné propojení widgetů platformy UX se systémovými aplikacemi. Mezi přednosti patří přehlednost prostředí a možnost si velmi snadno uspořádat ikonky v menu a mezi uspořádáními i snadno přepínat.



Telefonu zůstala i aplikace LiveWare, která umožní detekovat připojení vybraného příslušenství a automaticky spustit vybranou aplikaci. Tentokrát nemusíme lamentovat nad tím, že LiveWare nepodporuje HDMI port, protože o ten Xperia Ray nejspíš kvůli miniaturizaci přišla.



Pod displejem telefonu se nachází obligátní trojice ovládacích tlačítek. Prostřední tlačítko Home zůstává mechanické a jeho rozměry jsou poměrně velkorysé. Krajní tlačítka zpět a menu jsou senzorová a chybí jim podsvícení.



O snadnou orientaci ve tmě se ale stará oblá světelná linka, která lemuje tlačítko home. Ta navíc dovede měnit barvy podle toho, jestli se telefon třeba zrovna nabíjí nebo zda na displeji čeká zameškaná událost. Světelná linka tak přebírá i funkci stavové diody.



Baterie – slušná kapacita zaručí dva dny



Xperia Ray patří mezi výborně vybavené smartphony, které nezklamou svou výdrží na jedno nabití baterie. I při vcelku vysokém vytížení dovede telefon přežít na jedno nabití celé dva dny práce. Děkovat za to může baterii, která oproti většímu modelu Arc vůbec nepřišla o svou kapacitu. Ray tak má k dispozici stále akumulátor s kapacitou 1 500 mAh.



Zatímco u modelu Arc jsme si stěžovali na zmatenou automatickou regulaci podsvícení, tady si není nač stěžovat: Ray automatickou regulaci nemá a vůbec to nevadí. Prakticky po celou dobu testu jsme telefon používal s intenzitou podsvícení nastavenou zhruba na polovinu a v žádných situacích jsme neměli problém s čitelností. I to je důkaz kvality displeje.



Telefonování a zprávy – Sony Ericssoní klasika



Co se telefonování a zpráv týče, Xperia Ray se nijak neliší od svých stájových sourozenců. Vzhledem k úhlopříčce displeje jsme snad jen podstatně častěji používali klávesnici v rozložení na šířku, při klasickém zobrazení na výšku je přeci jenom pro pohodlné rychlé psaní klávesnice už příliš drobná.



I v režimu na výšku se ovšem dá zvolit klasická telefonní klávesnice, pak pomůže s psaním slovník T9. Systém telefonu opět nabízí i velmi detailní nastavení prediktivních slovníků pro psaní, takže na své si jistě přijde každý uživatel. My jsme ale stejně nejčastěji slovník vypínali.

Opět zůstává výtka směrem k vyhledávání v telefonním seznamu. Jsme zvědavi, jestli se výrobci dotykových mobilů vůbec někdy naučí tuto disciplínu zvládnout správně a bez komplikací.



Numerická klávesnice telefonu totiž opět slouží jenom k vytáčení čísel, vyhledávat je nutno klepnutím na položku kontakty a následné ťuknutí do vyhledávacího pole. Neduh lze snadno obejít pomocí řady aplikací.



O práci s e-maily se opět stará vestavěná aplikace a ne dříve používaný klient Moxier. Mailová aplikace se tentokrát dočkala drobného vylepšení, kdy lze zobrazovat náhled prvního e-mailu i v režimu na výšku: náhled se může zobrazit jednoduše v horní části obrazovky a lze se jej zbavit jednoduchým posunutím jeho okraje vzhůru. Co je ale neskutečně k vzteku je fakt, že se v klientu nedá v mailech vyhledávat! Přitom Gmail vyhledávat umí.



Organizace a data – nic nového pod sluncem



Ani v oblasti pracovních funkcí Xperia Ray ničím nepřekvapí. Po hardwarové stránce je výbava kompletní (HSPA, wi-fi, Bluetooth 2.1, GPS), řada aplikací pak zabezpečuje běžné funkce. Balík OfficeSuite umí kancelářské dokumenty pouze prohlížet, teprve příplatek zprovozní verzi Pro, která je zvládá i vytvářet.



Mezi obvyklou sadou kalkulačky, kalendáře a RSS čtečky postrádáme stále jednoduchou aplikaci na tvorbu textových poznámek. O navigaci se postarají Google Mapy, Sony Ericsson ale také přidal zkušební verzi navigace Wisepilot. Ani internetový prohlížeč ničím nevybočuje ze zajetých androidích kolejí, podporuje Flash i multi-touch.



Velmi užitečnou zajímavostí může být aplikace monitor dat, která neustále sleduje, kolik dat jste jakým směrem v síti operátora přenesli od vybraného dne měsíce (vždy na jeden měsíc). Aplikace umí ukázat i efektní grafy, kolik dat jste přenášeli v které dny.



Xperia Ray také servíruje uživateli celou řadu možností, jak získávat aplikace. Kromě klasického Android Marketu je tu i několik oddělených aplikací, které hledají obsah vhodný právě pro tento telefon.



Aplikace Extension Search tak najde pluginy pro prostředí TimeScape, program Získat Aplikace nabídne výběr aktuálních aplikací pro přístroj, obdobně pod ikonou Získat hry se nachází seznam aktuálních herních titulů, které se budou na Xperii Ray dobře vyjímat.



Odkazy z těchto aplikací ale vždy vedou do Android Marketu, programy tak slouží jen k tomu, aby se uživatel snáze zorientoval. Součástí je i pro výrobce typický PlayNow store, kde lze kupovat i další obsah jako tapety, vyzvánění nebo hudbu.



Zábava – fotoaparát bez kompromisů



Xperia Ray nabízí stejný foťák jako špičková Xperia Arc. Většina vlastností tedy zůstává shodná s větší stájovou sestrou. Foťák ale přišel o tlačítko mechanické spouště, a tak se fotí výhradně ťuknutím na displej.



Fotoaparát opět používá pokročilý automatický systém s rozpoznáním scény. Kdo si chce parametry určovat sám, musí přepnout na normální režim fotografování. Opět zůstává trochu skryta možnost kompenzace expozice a i některá jiná nastavení by mohla v normálním režimu být dostupnější. Celkově je ale fotoaparát snadno ovladatelný a nabízí i volby jako režim ostření (včetně výběru ostřícího bodu na displeji), způsobu měření expozice, vyvážení bílé nebo stabilizátor obrazu.

Drobnou a trochu zvláštní změnou oproti Xperii Arc je návrat k přisvětlovací diodě, která buď svítí, nebo ne. Arc si uměl diodu řídit sám, u modelu Ray ji musí ve tmě uživatel ručně aktivovat; naštěstí je tato volba neustále po ruce. Kvalitu nočních fotek ale nutnost ručního zapnutí diody neovlivňuje, samotné řízení intenzity světla fotoaparát zvládá bez potíží.



Kvalita pořízených snímků je opravdu velmi vysoká a patří na špičku mezi fotomobily. Fotoaparát také nahrává videa v rozlišení 720p. Stejně jako v případě modelu Arc i tady je kvalita videa stále velmi obstojná, ale konkurence je v tomto ohledu přeci jenom o něco lepší. To ale neznamená, že by videa z Xperie Ray nebyla použitelná.



Výrobce tentokrát zcela vynechal hry. Hudební přehrávač, FM rádio nebo aplikace YouTube jsou jakýsi standard. Drobnou novinkou je speciální aplikace na přehrávání videí, která sdíleli vaši přátelé na Facebooku. Stále jsme se však u Sony Ericssonu nedočkali pořádného přehrávače videí.

Shrnutí – luxus do kapsy



Sony Ericsson Xperia Ray se svou výbavou řadí těsně pod současnou špičku dvoujádrových přístrojů. Tedy tam, kam se řadí i větší Xperia Arc. Oproti ní vlastně telefon přišel jen o HDMI konektor, jinak je výbava naprosto totožná. Telefon se může chlubit kvalitnější konstrukcí a tím, že vklouzne opravdu do každé kapsy.



Konkurence bude mít telefon opravdu málo, tak obsáhlou výbavu v takto atraktivním a kompaktním balení nenabízí prakticky nikdo.



Panská 96, J. Hradec

Klášterská 81, J. Hradec

www.ydd.cz

721-04 00 24

zakaznicky.servis@ydd.cz